top of page

Mbretërit e ItalisëItalia ishte një tokë shumë afër dy perandorive të fuqishme: Perandorisë Romake Lindore që i dha fund mbretërisë së parë italiane në 455; dhe perandorive përtej Alpeve. Së pari Karli i Madh pushtoi Mbretërinë e dytë të Italisë dhe më pas Otto, mbreti i Gjermanisë, aneksoi Mbretërinë e tretë të Italisë për të krijuar Perandorinë e dytë të Shenjtë Romake.


Kur vdiq perandori i fundit romak perëndimor, de jure, në vitin 480, Mbretëria e parë e Italisë u formua nën Odoacer, një gjeneral romak me origjinë gjermane, i cili nuk mund ta shpallte veten Perandor. Më pas u pushtua nga Theodoric i cili krijoi Mbretërinë e Ostrogotëve dhe Italianëve. Nën ostrogotët gadishulli italian ishte ende i bashkuar. Në teori ato ishin mbretëri kliente të Perandorëve Romakë, por ishin shumë të pavarura. Theodoric madje përdorte regalitë perandorake dhe shpesh quhej August.


Atëherë Justiniani vendosi që Perandoria Romake Lindore të sundonte drejtpërdrejt në Itali dhe pushtoi gadishullin në një luftë të përgjakshme, 20-vjeçare, duke i dhënë fund Mbretërisë së parë të Italisë.Sundimi bizantin nuk zgjati shumë, Lombardët, një tjetër popullsi gjermane zbritën në Itali nga Panonia dhe e bënë Italinë veriore shtëpinë e tyre. 30 vjet më vonë në 595, Lombardët themeluan një mbretëri të re të Italisë. Nga kryeqyteti i saj Pavia, ata nuk sunduan të gjithë gadishullin, por u rritën ngadalë derisa mbuluan një pjesë të madhe të tij. Kurora e përdorur për mbretërit lombardë të Italisë mbeti kurora zyrtare italiane deri në vitin 1946.

Pikërisht në atë moment, papët, duke parë të kërcënuar pavarësinë e tyre, u dërguan një mesazh mbretërve lombardë: “Djema, mos u zgjeroni ose do të duhet të merreni me djalin më të madh të lagjes, frankët”. Sundimi Lombard i mbretërisë zgjati deri në vitet 770, kur Karli i Madh vendosi t'i jepte fund, e pushtoi atë dhe mori titullin Mbret i Italisë për vete.

Poshtë kurorës së mbretërve të Italisë, kurora e hekurt. Dikush supozoi se i përkiste Konstandinit të Madh

Faza franke e Mbretërisë së Italisë zgjati derisa ishin Karlingët (pasardhësit e Karlit të Madh). Kur i fundit, Karli i shëndoshë vdiq në 888, mbretëria e Italisë i kaloi Guido-s së Spoleto-s, një lombard, i cili gjithashtu mori titullin e Perandorit të Shenjtë Romak.

Megjithatë, siç ndodh shpesh në Itali, italianët nuk arritën të bien dakord për një sundimtar dhe, deri në vitin 961, sundimi i Italisë u kontestua vazhdimisht nga disa familje aristokrate nga brenda dhe jashtë mbretërisë.

Dhe kjo është kur Otto i Madh, Mbreti i Gjermanëve hyn në skenë. Ai ishte i martuar me ish-gruan e një mbreti të Italisë, ndaj kishte disa pretendime për titullin. Otto pushtoi mbretërinë dhe e kishte kurorëzuar veten Mbret të Italisë në Pavia më 25 dhjetor. Ai vazhdoi në Romë, ku u kurorëzua vetë perandor më 7 shkurt 962. Bashkimi i kurorave të Italisë dhe Gjermanisë me atë të të ashtuquajturës "Perandoria e Romakëve", ishte një formulë fituese. Ajo u shoqërua me shtimin e Mbretërisë Burgundiane në 1036, që do të zgjaste për 9 shekuj deri në shpërbërjen e Perandorisë së Shenjtë Romake në 1803.

Ndërsa Mbretëria e Italisë ishte e përqendruar në Italinë Veriore, ajo u përpoq të zgjerohej në jug, por Otto i dytë pësoi një disfatë të rëndë ushtarake në 982 nga duart e arabëve, dhe, më vonë, me krijimin e Mbretërisë së Napolit nga Normanët, Perandorisë iu desh të priste deri në vitin 1195 për të zotëruar "mezzogiorno". Edhe ai rregull (me perandorë me origjinë gjermane, por të lindur dhe të arsimuar në Italinë jugore) u ndërpre shpejt falë anzhevinëve që u thirrën nga Papët dhe pushtuan Italinë jugore në 1265.

Edhe në veri, italianët mbetën jashtëzakonisht të pavarur. Ndërsa zyrtarisht ishin pjesë e Perandorisë, ata bënin atë që donin. Herë pas here një Perandor zbriste për të rivendosur autoritetin. Ndonjëherë perandorët fitonin, nganjëherë humbnin, por kurdoherë, pasi ktheheshin nëpër alpe, italianët ktheheshin për të bërë çfarë të donin, kryesisht duke u pasuruar dhe duke u grindur mes tyre.

Ndërsa nominalisht të gjitha qytetet në Italinë Veriore dhe Qendrore i nënshtroheshin mbretit të Italisë (mbreti i Gjermanisë, i njohur ndryshe si Perandori i Shenjtë Romak) në fund ishte secili qytet për vete. Gjysma veriore e gadishullit ishte aq e fragmentuar, saqë asnjë qytet-shtet i vetëm nuk mund të bëhej dominues, sepse ata do të shkatërroheshin nga të tjerët apo edhe me ndërhyrje të huaj. Perandori i fundit që u përpoq të impononte sundimin e tij, u përzu dhe në pothuajse 150 vitet që pasuan çdo shtet italian u përfshi në një luftë kundër të gjithëve, që nuk arriti të bashkonte gadishullin.

U deshën fuqia e Karlit V dhe 60 vjet të një lufte shumë të ashpër që Perandoria dhe kurora e Spanjës së bashku të kontrollonin Italinë.

Edhe kur ishin nën pushtimin e drejtpërdrejtë spanjoll ose si shtete kliente të Spanjës, shtetet e Italisë së Veriut, me përjashtim të Venecias, ishin ende nominalisht vasalë të Mbretërve të Italisë (këtë herë Habsburgët). Formaliteti kishte rëndësi, kështu që çdo guvernator i ri spanjoll i Dukatit të Milanos, duhej t'i kërkonte zyrtarisht Perandorit të Shenjtë Romak leje për të filluar detyrën e tyre.

Pasi u shpërbë në 1803, titulli Mbret i Italisë i kaloi familjes Bonaparte dhe pas

vitit 1814 nuk u pretendua nga askush. Titulli u “riaktivizua” në 1861 nga sundimtarët e rinj të Savojës dhe u përdor deri në vitin 1946. kur askush nuk u ankua, megjithëse Habsburgët e Austrisë nuk ishin të lumtur për këtë.

Pra, midis vitit 480 të erës sonë dhe fundit të Luftës së Dytë Botërore, ekzistonte, të paktën formalisht, një Mbretëri e Italisë.

Titulli, tani në mospërdorim, nuk është i ri. Ai i paraprin pothuajse çdo titulli tjetër mbretëror në Evropën Perëndimore, me përjashtim të atij të Mbretit të Visigotëve, i cili, megjithatë, u ndërpre që nga viti 711 dhe Mbretit të Burgundisë, i ndërprerë në 1803.


8 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page