top of page

Magji mimozash


Luan Xhuli

Mimozat në verë,

nuk kanë lule.

Adhurojnë dimrin për erasti.

Fshehin diçka nga blerimi i stinës së tyre

dhe ngjasojnë me vajzat e dashuruara

lodhur nga stina e puthjeve….

Vetëm se kanë nur. Një magnet erotik ngjyr’ e tyre.

E verdhë lamburitese

ku fshihet magjia dhe kundërshtimi…

Një degëz copëtuar nga pritja,

më mallëngjen

dhe më vadit sytë me lyrë drite.

Ato pemë,

më pëshpërisin magjinë e një flirti,

brënda një ngjyre…

Po vij për nje puthje vajza-mimoza.

Këpucët po lidh,

ku njëra lidhëse më mbeti në dorë

nga nxitimi.

Mimozat në verë,

mbeten pemët më erotike,

që blerojnë stinët dhe plakjen time.

Lule…, mëkatuar bukurive…!

29 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page