top of page

MËZI I BARDHË…


PESË LIRIKA NGA MYSLIM MASKA

MËZI I BARDHË…

Në rrugicat

E shpirtit tim

Rend një Mëz i bardhë

Ku po shkojmë

Me galop?

Patkonjtë nxjerrin flakë…

Mëzi më pa

Në sy me dhimbje

Dhe nisi të qajë… 3 – 3 – 2017.

RA YLLI NGA QIELLI…

Ra ylli nga qielli

Dhe gati më bëri shkrumb,

Minjtë gajaseshin së qeshuri

Pëllumbat po qanin…

Ime shoqe u ngrit në qiell

Mori arkivolin e Hënës

Të më çonte në DROBONIK,

Ishim të varfër… 3 – 12 – 2018.

TË KUJTOHET?

Të kujtohet ty atëherë

Se si era krehërhollë

Krihte vjeshtën flokëverdhë,

Mpikste ajrin erëmollë?

Dhe si hyre befasuar

Si vegim, si një perri,

Shpirtin tim të akulluar

Çuditërisht e shkrive ti.

Ti e brishtëza delikate,

Flakë verbuese vetëtime,

Ti, e ëmbla buzëmjalte,

Ti, vesëndërr dashurie?...

‘MIQ ME PERËNDINË’ , BOTIMET TOENA,20O2

MALL

Malli po më vyshk e po më çmend

Për ju shokë e miq të bekuar.

Dua që t’ju puth, por nuk më lenë,

Dua t’ju shikoj , por më verbuan.

Na veçuan se u deshëm shumë

Dhe ma ngulën thikën mu në zemër,

Gjersa s’po na lenë as në gjumë

Të çmallemi të paktën në një ëndërr.

MIQ ME PERËNDINË, TOENA, 2002.

BALADË

Duheshim aq shumë,si hëna me yjet,

Si dy zogj të dehur, pranverës në pyje.

Kush na malllkoi vallë, njerëzit apo djalli?

Ti e gjallë varrosur, unë vdekur së gjalli.

S’desha të të vrisja, por të të përkëdhelja,

S’di se si në dorë më qe fshehur vdekja.

Pse më vrave, pse – më pyet, - Dridhet mali

Kur më vjen në ëndrra dhe më vdes së gjalli.

31 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page