top of page

LULEN TA ZGJODHA TË VERDHË


Cikel poetik

NGA PANAJOT BOLI


LULEN TA ZGJODHA TË VERDHË


Lulen me petale të verdha zgjodha për ty

Që qesh e lumtur si fëmijë,e i ngjan diellit

Rritur majë shkembit si kapedane krenare

Nga malet e fshatit tim,nën kupën e qiellit


Nuk e rrita me pekule në vazo në ballkon

Ta mbroj nga murlani,ta mbuloj me xham

Nuk e desha delikate të të vyshket në dorë

Por gjithë aromat e malit,burrneshë tamam.


Lule burrneshë të solla me rrenjë te shkembi

Ku rri me shqiponjën bashkë e flet me zana

Me thellëzën zgjohet herët e dashuron diellin

Jo,s’është Laura e Petrarkës, por e jona Tana


NIS KY SHPIRT...


Mali s’e mbajti gazin e buroi në një krua

Shi hodhi qielli,u bashkuan në një përrua


Përrenjtë u dashuruan,linden lumë të gjatë

S’u ngopen lumenjtë e bënë det të pamatë.


Vesë ra në shpirtin tim,nën rreze u përflak

U pikua,u bë lume e një varkë që quhet gjak.


Mori udhën te liqeni, te liqeni me emrin Sy

Me magji na e ktheu në lot,të rigojë dashuri.


U shkri përroi,u shkri lumi e u bë i madhi det

Shpirti im ka një liqen,një pasqyrë të vertetë.


Nis ky shpirt, herë një perrua, herë një lumë

Te liqeni i dashuruar, te liqeni që rri pagjumMËNGJESI HUMBI UDHËN


Në qepallat e tua ca re u ulen papritur

Qerpikët levizen me nxitim porsi vela

U çngjyros liqeni i syve si ditë vjeshte

Mbi violinën,ca nota vaji ngelen në tela


Yjet e hëna merdhijnë në qiellin akull

U hutua edhe kanarina në kafazin e saj

Në jastekun e bardhë një hartë skicohet

Një reliev i thyer i një dashurie të pafaj


Sensi i kohës humbi aty në të përenduar

Dielli ngeli varur,deti si fëmjë e përkund

I përvuajtur shpirti perpilitet në dyshek

Dhe labirinthi i natës, i errët dhe i pafund


Harron shpesh ora me tiktakun të numëroj

Pagjumësia me sy të buhavitur seç rënkon

Dritarja e dhomës akoma nuk po zbardhet

Mëngjesi humbi udhën e kushedi sa vonon


DHËMBJA KA LINDJE...


Kënga ka shpirt

Të çon nga varri

Lulja ka bukurinë

Të ngroh si zjarri

Mëngjesi dashuri

Lindje ngjyrë ari.


Dhëmbja ka lindje

Shperthen si burbuqe

Endrra nxjerr krah

Çel porsi lulekuqe

Zemra bëhet det

Me naze dhe huqe

22 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page