top of page

"Lotët e Virgjër“: Antologji gjithëpërfshirëse me autorë shqiptarë


"Lotët e Virgjër“: Antologji gjithëpërfshirëse me autorë shqiptarë


SË SHPEJTI VËLLIMI i II-të


Dhjetë vjet më parë pas një ideje dhe një projekti në letër, bashkë me poetin Agim Mato „Mjeshtër i Madh“ realizuam Antologjinë e munguar shqiptare me gjithëpërfshirje „Lotët e Virgjër“ (2012). Dhe në hyrjen e asaj Antologjie me titullin mjaft domethënës „Lotët e Virgjër“ atëherë shkruajta:

„Nënat dhe poetët! Ashtu si nuk ka rreshtim për nënat, nuk ka rreshtim për poetët në një antologji për to. Pa mendoni kaq shumë nëna, fisnike dhe të thinjura dhe pas çdo nëne një poet. A nuk e shenjtëron kjo idenë e një përmbledhjeje të tillë, që nuk duhet të jetë e vetme?“

Në këtë ditë, që përkon me dhjetëvjetorin e kësaj Antologjie rikujtojmë se aty janë mjaft e mjaft autorë, janë mjaft emra dhe ajo që ata kanë shkruar është më shumë se një memorje, një melos nga zemra. Antologjia mund të sigurohet në këtë lidhje, tek e cila bëhen veprimet e duhura, sipas kërkesës, urdhërohet prosia dhe Kompania ua dërgon brenda një afati në derën tuaj me postë të rregullt kudo që të jeni ju gjeografisht.

Të nderuar poetë, miq dhe krijues të nderuar ju rinjoftojmë se atëkohë “Fjala e Lirë” ngriti një komision seleksionues për hartimin e një Antologjie gjithëpërfshirëse me autorë shqiptarë, një poezi nga secili me temë: “LOTËT E VIRGJËR”. Antologjia u faqos dhe u pajis me kopertinë profesionale nga Shtëpia Botuese “Milosao” e të mirrënjohurit të letrave shqipe Agim Mato "Mjeshtër i Madh" para ikjes në amshim dhe u botua nga Shtëpia Botuese „Lulu“. Aty secili kishte rastin e marjes së një kopje për veten e tij, sipas procedurave të organizuara ligjërisht nga Shtëpia Botuese „Lulu“. Lotët e Virgjër“: Antologji gjithëpërfshirëse me autorë shqiptarë u depozitua në Institucione dhe Biblioteka vendase dhe të huaja. Ndodhet dhe në Bibliotekën Britanike. Asokohe, afati ishte deri më 3 Mars 2012.

Lotët e Virgjër“: Antologji gjithëpërfshirëse me autorë shqiptarë mund të sigurohet këtu:
Stafi dhe komisioni i “Fjala e Lirë”


Libri u kushtohet nënave, motrave dhe vajzave.


Në këtë projekt kanë marrë pjesë 143 poetë, nga të gjitha trojet shqiptare, emrat dhe poezitë e tyre janë si vijon:


1. Abdyl Kadolli: Nana Fatë

2. Adem Zaplluzha: Më mungojnë duart e nënës

3. Adivije Hoxha: Nënës sime

4. Adnan Mehmeti: Nënës

5. Agim Bajrami: Nënës

6. Agim Gjakova: Erdhe moj nënë nga Gjakova

7. Agim Mato: Në pragun e shtëpive tona

8. Agim Shehu: …Si ëndër

9. Albana Subashi: Asaj

10. Albert Habazaj: Nënave u falet Vlora

11. Albina Idrizi: Kur qeshte nëna ime

12. Aleko Likaj: I shkruaj nënës

13. Ali Podrimja: Dashuria

14. Alma Begaj: Flokëargjenda

15. Andrea M. Krateli: Nënë

16. Andrea Zarballa: Gjumi

17. Anila Toto: Nënë

18. Arqile V. Gjata: Në kopshtin e dashurisë sonë

19. Astrit Çerma: Mirë se ardhe...

20. Bajame Hoxha-Çeliku: Nënës

21. Bardhyl Maliqi: Gjyshja...

22. Beatriçe Balliçi: Harpa

23. Bilall Maliqi: Nëna ime

24. Brixhilda Ndini: Elegji

25. Brunilda S. Boçova: E ëmbla “Nënë”!

26. Burhanedin Xhemaili: Zëri i largët

27. Dalan Luzaj: Nënës

28. Diana Halili Lika: Me gjuhën e nënës sime do të flas

29. Diellza Bajrami: Asaj

30. Dini Muça: Me çarçafin e vetmisë

31. Drita Ademi (Beqiri): Ju, nuk e njihni Nënën time

32. Dritëro Agolli: Vdekja e nënës

33. Duro Mustafai: Është nëna

34. Edmond Shallvari: Shlyerja e mëkatit

35. Enkeleda Ristani: Mungesë

36. Fatbardha Myslimaj Xhani: Unë do të kujdesem ...

37. Faslli Haliti: Nëna

38. Faslli Canaj: Nënës

39. Fatmir Terziu: Sonet në ditëlindjen e nënës sime

40. Fatmiroshe Xhemali: A mundem, Nënë?

41. Fatos Arapi: Vdekja e gjyshes

42. Fran Ukcama: Zogu i zbardhur

43. Fuat Memeli: Meraku i nënës

44. Gëzim Llojdia: Të gjithë flasin për Amandën

45. Gjon Neçaj: Kujtim

46. Halil Haxhosaj: Triptik për nënën

47. Halil Xani: Për nënën

48. Have Halitaj-Elezaj: Oh Nënë

49. Hekuran Halili: Bisedë me Bardhën

50. Hivzi Sulejmani: Plagë shpirti

51. Ilir Kalemaj: Përjetësisht aty

52. Iliriana Sulkuqi: Letër nënës me internet…(!)

53. Irena Gjoni: Tek oborri i fëmijërisë sime

54. Irena Vreto: Gruas

55. Ismail Kadare: Pa ty

56. Izet Abdyli: Nëna ka një lutje

57. Jona Merjo: Në mbrëmje

58. Juela Meçani: Nënës time

59. Julia Gjika: Asnjëherë s’është mjaft

60. Kalosh Çeliku: Vetëm Unë të pi me verë

61. Klodian Kojashi: Stina e parë

62. Kostaq Duka: Bëjmë sikur

63. Konstandin Dhamo: Nëna Terezë

64. Kozeta Keze Zylo: Për të ëmblën, flokargjendën time...

65. Kozeta Zavalani: Udhërrëfyeset e mia

66. Kristaq Turtulli: Nënës sime

67. Laureta Roshi: E bukura nëna ime…

68. Lediana Kapaj: Nuk çmallem dot moj nënë!

69. Leon Lekaj: Nanës

70. Lida Lazaj: Në erë

71. Linditë Ramushi: Më lër të psherëtijë…

72. Liridona Shehu: Nënë

73. Luan Çipi: Në ditëlindjen e gruas

74. Luan Xhuli: Për nënën

75. Lulzim Logu: Duart e nënës time.

76. Lumo Kalleshi: Derdhen vetëtimat

77. Marjet Çulla: Ti je ëngjëlli im

78. Merita Bajraktari Mccormack: Sonte

79. Mëhill Velaj: “…ku flejnë ëngjëjt…’

80. Mihal Gjergji: Nënës

81. Milianov Kallupi: I vura përpara kuajt e erës

82. Miltiadh Davidhi: Gjyshe Gora

83. Mimoza Ahmeti: Mama dhe bijtë

84. Murat Gecaj: Poezia ime e parë

85. Myrteza Mara: Mos u lodh

86. Myrvete Mehmeti: Nënës

87. Naim Berisha: Nuk është trill

88. Ndrek Gjini: Pse kaq vonë biri im?

89. Neki Lulaj: Erdha nënë

90. Nexhip Bashllari: Lermë pak!...

91. Nikolla Spathari: Nëna

92. Nijazi Mripa: Femra kosovare

93. Novruz Abilekaj: Nëna

94. Nuhi Vinca: Dhe zemrës i vura një gur

95. Nuri Plaku: Ti je rrudha ime

96. Ornela Musabelliu: Nënës sime

97. Petraq Kote: Ti erdhe përgjysmë

98. Petraq Risto: Ikja e nёnёs99. Koçi Petriti: Balada e Nënës

100. Pëllumb Çuni: Edhe këtë verë

101. Përparim Hysi: Elegji për nënën

102. Pozaet Qose: Pritje…

103. Preç Zogaj: Pushim për nënën

104. Puntorie Ziba: Vaj për nënën

105. Qazim Shemaj: Nuk harrojnë karafilat e kuq

106. Raimonda Moisiu: Nëna

107. Reshat Kripa: Kërkoj varr për tim atë

108. Rexhep Polisi: Nënë

109. Rina Mitkolli: Nënës sime

110. Rizah Sheqiri: Mall për gjyshen

111. Rozi Theohari: Nënë Tereza

112. Sabit Rrustemi: Nanë

113. Sadie Kryeziu Bejtullahu: Ti o Nënë...

114. Sami Gjoka: Ti s'kujtohesh më për të

115. Sami Islami: Nëna ime

116. Sazan Goliku: Nёna

117. Sejdi Berisha: Mbi varr të nënës

118. Sinan Kërpaçi Xhepi sekret

119. Skënder Rusi: Kur vdiqa unë

120. Spiro Xhavara: Gruaja? ...po, po, gruaja!

121. Syriha Ademovi: Larg, në kupën e mallit…

122. Shadije Hotnjani: Bekimi i nënës

123. Shejmondë Paçarada: E shenjtë e kësaj bote

124. Timo Mërkuri: Ninulla e fundit

125. Thanas Jani: Mbeta ikjehumbur

126. Thani Naqo: Në mullarin me bar

127. Uran Krasniqi: Express urim nënës për ditëlindje

128. Vangjel Zafirati: Trupi yt

129. Vangjush Ziko: Vilmas

130. Vasil Tabaku: Femër

131. Vaso Papaj: Ti je ëngjëlli im

132. Venka Capa: Nëpër rrudhat e dhimbjes

133. Vilhelme Vranari Haxhiraj: Ku je... nëna ime?!

134. Visar Zhiti: Jetoj në syrin tënd

135. Vojsava Nelo: Ikja e nënës

136. Vullnet Mato: Letër nënës

137. Xhavit Gasa: Syri dhe zemra e nënës

138. Xheladin Mjeku: Nëna Ajshe mallkon ata që i ndanë

139. Xhevahir Cirongu: “Nënë”

140. Xhevat Latifi: Vjeshta në ninëzën tënde

141. Ylber Merdani: Luçianës

142. Yllka Sheqiri: Pa titull

143. Zeqir Lushaj: Nana…, u nis vet


Mexhid YVEJSI, Gjakovë

80 views0 comments

Comentários


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page