top of page

LIRIA NË JETIMORE


Atdhe Geci


I njoh qiejt e mi  të dëshpëruar

i njoh  qiejt  e  mi  të zemëruar

i njoh plagët e mia  të trazuara,

i  njoh  betejat  e  mia  për  liri.


Bir njeriu, duaje  atdheun tënd,

ti që je pjesë e  çdo  ndryshimi

Çamëria  mungon  nëpër  libra

mungon Molla e kuqe e Ulqini.


Atdheu  që  mendon, lëviz  me

idenë e ndryshimeve të mëdha,

se gurin e  hises  për  historinë

me pika gjaku duhet ta fitojmë.


Midis mendjes  dhe  mendimit

bezdi e  kam  harresën, boshin,

krijimin e pamjaftueshëm, dhe

fryrjen e krenarisë së përgjakur.


Nga të gjitha gjësendet në botë

vetëm libri  flet  dhe  bën  dritë,

vetëm libri mbushë  të vërtetën,

e shtatëzënë lë lirinë  e  shkelur.


  1. Atdhe Geci

20 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page