top of page

Lindi më 30 dhjetor: Rudyard Kipling i nderuar me Çmimin Nobel në Letërsi


Portreti i Rudyard Kipling nga John Collier, 1891

Ditëlindja letrare

Lindi më 30 dhjetor: Rudyard Kipling i nderuar me Çmimin Nobel në LetërsiRudyard Kipling lindi më 30 dhjetor 1865 dhe vdiq më 18 janar 1936. Rudyard Kipling ishte një shkrimtar, poet dhe prozator anglez i tregimeve të shkurtra, i kujtuar për tregimet e tij për Indinë dhe tregimet e tij për fëmijë. Ai ka lindur në Bombei dhe është më i njohur për Librin e Junglës, Vetëm tregime dhe Kim. Kipling ishte një nga shkrimtarët më të njohur në fund të shekullit të 19-të dhe në fillim të shekullit të 20-të. Në vitin 1907 ai u nderua me Çmimin Nobel në Letërsi, duke e bërë atë shkrimtarin e parë në gjuhën angleze që mori çmimin dhe deri më sot ai mbetet marrësi më i ri i tij.


Rudyard Kipling: Nëntë citate


Për femrat e specieve është më vdekjeprurëse se mashkulli.

Unë jam, duke thirrur, një tregtar me fjalë; dhe fjalët janë, sigurisht, droga më e fuqishme e përdorur nga njerëzimi.

Një popull përfundon gjithmonë duke i ngjan hijes së tij.

Ne jemi të gjithë ishuj që i bërtasim gënjeshtra njëri-tjetrit nëpër dete keqkuptimesh.

Unë gjithmonë preferoj të besoj më të mirën e të gjithëve, kjo kursen shumë telashe.

Nëse historia do të mësohej në formën e tregimeve, ajo nuk do të harrohej kurrë.

Merrni seriozisht gjithçka që ju pëlqen, përveç vetes tuaj.

Të gjithë njerëzit si ne jemi ne, dhe të gjithë të tjerët janë ata.

Kjo është një jetë e shkurtër, por në shkurtësinë e saj na ofron disa momente të mrekullueshme, disa aventura kuptimplota.Një nga poezitë e tij më të njohura është If.

NGA RUDYARD KIPLING


("Vëllai me gishta katrorë" - Shpërblime dhe zana)


Nëse mund të mbani kokën kur gjithçka rreth jush

Po humbet të tyren dhe po ju fajësojnë juve,

Nëse mund t'i besoni vetes kur të gjithë njerëzit dyshojnë në ju,

Por lëreni edhe dyshimin e tyre;

Nëse mund të presësh dhe të mos lodhesh duke pritur,

Ose duke u gënjyer, mos u merr me gënjeshtra,

Ose duke u urryer, mos ia lini rrugën urrejtjes,

E megjithatë mos u dukni shumë mirë, as mos flisni shumë mençur:


Nëse mund të ëndërrosh - dhe jo t'i bësh ëndrrat zot;

Nëse mund të mendoni - dhe jo t'i bëni mendimet qëllimin tuaj;

Nëse mund të takoheni me Triumfin dhe Fatkeqësinë

Dhe trajtojini ata dy mashtrues njësoj;

Nëse mund të duroni të dëgjoni të vërtetën që keni thënë

Të përdredhur nga thika për të bërë një kurth për budallenjtë,

Ose shiko gjërat që u ke dhënë jetën, të thyera,

Dhe përkuluni dhe ndërtoni ato me mjete të vjetruara:


Nëse mund të bëni një grumbull nga të gjitha fitimet tuaja

Dhe rrezikoni atë në një kthesë të katranit,

Dhe humbni, dhe filloni përsëri në fillimet tuaja

Dhe kurrë mos merrni frymë për humbjen tuaj;

Nëse mund të detyrosh zemrën, nervin dhe nervat

Për t'i shërbyer radhës tuaj shumë kohë pasi ata janë larguar,

Dhe kështu mbajuni kur nuk ka asgjë në ju

Përveç testamentit që u thotë: "Prisni!"


Nëse mund të flisni me turmat dhe të ruani virtytin tuaj,

Ose ecni me Mbretërit - as humbni kontaktin e përbashkët,

Nëse as armiqtë dhe as miqtë e dashur nuk mund t'ju lëndojnë,

Nëse të gjithë njerëzit janë me ju, por asnjë aq shumë;

Nëse mund të plotësoni minutën e pafalshme

Me një vrapim në distancë prej gjashtëdhjetë sekondash,

E jotja është Toka dhe gjithçka që është në të,

Dhe - e cila është më shumë - ti do të jesh burrë, biri im!

30 views0 comments

Comentários


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page