top of page

Liderët, një tufëz me epigrame

Mendja jote si llamba

Kur flet dhe vepron,

veten tënde tregon,

je si një llambë në dhomë,

e shuar, e zbehtë apo ndriçon!


Dallgët


Në krahët e prindërve,

dallgët i çanë lehtë,

por ama kur rritesh,

duhet t`i çash vetë!


Një fije shkrepse


Një anije gjigande,

dallgë e stuhi përballon,

një vrimë fare e vogël,

në fund të detit e çon!


Një fije shkrepse,

një pylli të madh djeg,

një hapi i gabuar,

në humnerë të hedh!


Nga gjërat e vogla,

vijnë gjërat e mëdha,

një fjalë e gabuar,

të fut në bela!

Me lezet


Kur je pijanec,

ti s`di çfarë flet,

tjetri ta merr atë që do,

me dolli dhe me lezet!


Gjahtari i fjalëve


Më mirë gojën kyçur ta mbash,

kur s`je i sigurt, gjë mos thuaj,

tjetri po pret si gjahtari n`shteg,

fjalën tënde të gjuaj.


Tregtinë e fjalëve ai ka zanat,

me to argëtohet, me ato rron,

fjalët e tua si fruta i përpunon,

me ambalazh firmato i tregton.


Artificiale

Ke ndryshuar pamje me operacione plastike,

mburresh se lulja më e bukur e kopshtit je ti,

por t`gjithë pëlqejnë m`shumë lulet natyrale,

dhe jo lulet artificiale të dyqanit përkarshi...


Si në pasqyrë

Ndarja e pronës i nxori njerëzit në pasqyrë,

i nxori siç nuk i kemi njohur kurrë më parë,

nxori fare hapur hipokrizinë dhe pabesinë,

nxori lakminë e vëllait për vëllanë!

...............

1.Makutëri,në kuptimin i pangopur, grykës, lakmitar i madh e grabitqarëE ke në dorë ti


Kjo botë kaq e madhe,

kjo botë “rrokulli”,1.

plot me dinakëri,

luftëra e padrejtësi.


Në këtë zallamahi,

gjej vendin, o njeri:

breshkë apo shqiponjë,

këtë e ke në dorë ti!

........

1.rrokullí,-a, gjithësia; rruzullimi; bota.


Liderët


Njerëzit pas tyre vërshuan me brohori,

u thurën himne sikur të ishin perëndi,

por shpejt kuptuan se ishin mashtruar,

ata s`ishin perëndi por djaj t`maskuar.

1.Djall, këtu është përdorur në kuptimin njeri dinak, mashtrues, shpirtkeq, që di të përfitojë në çdo rast e rrethanë.

56 views1 comment

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page