top of page

LIBRI I MBRËMJES

Updated: Nov 11, 2022
LIBRI I MBRËMJES


Ata u puthën me zjarr atë mbrëmje

dhe cipa e qiejve u bë

një hartë buzëqeshje


Nuk u ndodha aty

por në librin e mbrëmjes

ishte shkruar gjithçka

dridhja e ajrit

parathënia e lëvizjeve

prekjet e para dhe psherëtimat


Etimologjia e zjarreve

që ndodhen në trupat e tyre

do të jetë e paqartë


Më vonë kur bukinistët

do ta marrin në dorë atë libër

do të ngelen në mëdyshje

dhe në vend që ta shesin

do ta mbajnë për vete


PEMË E VETMUAR


Pemë e vetmuar në kodrën me erë

me degë të harlisura mbas trupit të saj të fortë

dhe me heshtjen si mike


Gjithmonë e vetme dhe me askënd tjetër pranë

thua se mbi të ka rënë një mallkim

pylli është larg

lumi është larg

dhe asnjë mike s’pranon të mbijë

dhe të rritet pranë teje

as zogjtë


Të paktën kështu të mbaj mend nga fillesa

e vetme

dhe që nga neoliti i vonë

ti guxove të rriteshe mbi kodrinën e erërave

ndryshe nga të tjerat që pranuan të rriteshin

nën shoqërinë e gëmushave

dhe bimëve zvarritëse


Pemë e vetmuar në këtë kodrinë

ku s’frymon as djalli

e di që të ka vrarë zemërimi i erërave

por ti ja

ke guxuar

dhe ia ke dalë


S’ka gjë se degët t’i kanë shtrembëruar erërat

dhe netëve vazhdon të grindesh me mërite e natës

dhe zogjve grabitqare


S’ka gjë se në ditën tënde të mbramë

nuk do kesh asnjë pranë

ti dhe atëherë do mbetesh përsëri e fisme

se fisnikëria ka lindur pikërisht për ty...


APOTEOZE DIELLORE


Qielli i vjeshtës u nxi krejt papritur

ndërsa patat e egra të verës ikën në lindje

trembur prej shiut që bie me rrëmbim


Ku je zhdukur bardi im i përjetshëm

ku je fshehur i dashuri im

ka kaq ditë që ke shkuar

në adresë të paditur


Prapa ke lënë një peizazh dimëror

trumcakët në degë që dihasin

pemët në fusha që psherëtijnë trishtim


Ku je zhdukur miku im i çdo dite

ku je fshehur këtë çast bardi im

mbrapa teje lëviz e padukshme

duke ndjerë kaq acar nën lëkure


Më ke qetësuar me rreze

dhe në çdo agim je zgjuar me mua


Ku ke humbur miku im i përjetshëm

ku je fshehur i dashuri im

60 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page