top of page

Lavazhi i vipave britanikë
Lavazhi i vipave britanikë


Nuk është hera e parë që makinat e ish-portierit të famshëm të Kombëtares së Anglisë, David Seaman (MBE) të shihen në mjediset e kompanisë së biznesmenit shqiptar Nazmi Muceku. Shihen aty se ai vetë ka preferuar punën e shkëlqyer dhe respektin që i tregohet atij duke ia larë dhe pastruar, madje duke i bërë dhe shërbime të cilat e kanë bërë atë që të krenohet dhe në vend që të thotë në anglisht „Thank You“ ai përgjigjet në gjuhën e bukur shqipe „Faleminderit!“. Kjo ndodh në mjedisin ku kompania e Nazmi Mucekut ka lavazhin e ngritur për një shërbim mjaft të pëlqyer nga klientët e shumtë. I tillë është edhe Roger De Courcey që madje ka pozuar në krahë të biznesmenit shqiptar, i njohur si ventrilokuisti britanik, më i njohur për performancën me Nookie Bear. Ai ka qenë fituesi i finales së madhe të konkursit të talenteve televizive në vitin 1976 të njohur si „Fytyrat e Reja“ (New Faces).


Roger De Courcey dhe Nazmi Muceku

De Courcey që ka performuar në skenën West End, në prodhimet e muzikaleve Sweet Charity, Two Cities and Company është një klient mjaft i rregullt dhe tashmë mik i shqiptarëve, falë respektit dhe sjelljes së pronarit të lavazhit, Nazmi Muceku, në atë zonë. De Courcey është shfaqur shumë herë në Palladiumin e Londrës, duke përfshirë performancën e Varieteteve Mbretërore të vitit 1976 në prani të Mbretëreshës Elizabeth, Nënës Mbretëreshë. Duhet thënë se në vitin 1978 ai publikoi 'Nookie's Song', në labelin Pye Records. De Courcey është edhe një mason, ai është një anëtar i Chelsea Lodge Nr. 3098, anëtarësia e së cilës përbëhet nga argëtues. De Courcey është gjithashtu një agjent muzikor dhe përfaqëson muzikantin Rick Wakeman dhe transmetuesin David "Kid" Jensen. Në vitin 2008, De Courcey dhe Nookie u shfaqën në Episodin 7, Seria 1, e „Ashes to Ashes“ në BBC One.

Një tjetër klient i rregullt i shërbimebe mjaft profesionale të Nazmi Muçakut është dhe Martin Kemp, aktori, muzikanti dhe regjisori anglez, i njohur si basist në grupin neë ëave Spandau Ballet dhe për rolin e tij si Steve Owen në EastEnders. Ai është vëllai më i vogël i Gary Kemp, i cili është gjithashtu një anëtar i Baletit Spandau dhe një aktor.

Jo pak herë shërbimet profesionale në lavazhin e tij i kanë marë dhe makinat e Darren Robert Anderton që është një ish-futbollist dhe ekspert anglez. Si lojtar, ai ishte një mesfushor i cili veçanërisht luajti në Premier League për Tottenham Hotspur dhe Birmingham City. Periudha e tij dymbëdhjetëvjeçare me Spurs dha 299 paraqitje në ligë, duke shënuar 34 gola.

Këta e mjaft të tjerë, deputetë, anëtarë të pushtetit qendror dhe lokal, janë klientë të biznesit që drejtohet nga Nazmi Muceku, por dhe dashamirës të Shqipërisë dhe shqiptarëve. Shumica e tyre kur mbarojnë punën ikin gjithmonë duke thënë shumë mirë dhe faleminderit. Vetë Nazmi Muceku i kontaktuar nga ne në biznesin e tij na thotë se është një nder dhe kënaqësi të shërbesh profesionalisht, dhe të marrësh një fjalë të bukur shqipe si lvadëruese dhe si lavdërim nga pas në zemrë të Anglisë.


Në kohën që po komntaktonim me biznesmenin Muceku mjaft të tjerë që kanë bizneset e tyre rreth e qark na shprehën fjalët më të mira për të. Ai tashmë është dhe një përkujdesës i ndjeshëm i mjedisit dhe zonës ku ai operon. Me këtë rast ai tashmë është dhe një aktivist për një mjedis të pastër, dhe për një shërbim më të mirë nga klientit. Dhe e gjitha pse? Se Nazmiu kërkon një shërbim të mirë në larjen me dorë të makinave të klientëve dhe për më shumë për të mbajtur pastër dhe mjedisin.

Larjet me dorë janë bërë një mënyrë e përshtatshme për të larë makinën tuaj në këtë biznes, na thonë të tjerët që kontaktojmë. Nëse ka një të tillë është pikërisht ky biznes, dhe nuk e keni problem me makinë drejt tij dhe ndonjëherë të vini në radhë komoditetin për të kryer larjen brenda 5-10 minutave ndërsa prisni dhe në përgjithësi për më pak se njëzet paund mund të jetë e vështirë t'i rezistoni. E drejtë? Por ju mund të pyesni se cili është ndryshimi me një shërbëtor makine gjithsesi? Gjëja e parë dhe më e dukshme është se shumë valeter profesionistë do të ofrojnë një shërbim celular që ju vjen. Për njerëzit e zënë, kjo kursen kohë pasi mund të përshtatet në jetën tuaj dhe jo anasjelltas.


Fushat e dyta më të mëdha të ndryshimit janë rreth procesit dhe produkteve të përdorura për pastrimin e makinës. Për shembull, zakonisht gjëja e parë që i ndodh një lavazhi dore është aplikimi i heqësit të filmit të holluar të trafikut nëpërmjet një spërkatës pompe. Ky proces mund të ketë dy efekte. E para është se ky kimikat i fortë kaustik është shumë i mirë në heqjen e papastërtive, por gjithashtu mund të heqë çdo mbrojtje nga dylli që ka boja juaj, duke e lënë atë të ekspozuar ndaj konsumit të përditshëm dhe elementeve.

Dallimi i dytë dhe më domethënës është se nëse kjo zgjidhje aplikohet në një sipërfaqe të thatë, do të ketë një formë dëmtimi në shtresën e sipërme të bojës me forcën e hollimit që dikton ashpërsinë. Kovat e mëdha me ujë nga të cilat shihni lavazhet e dorës duke punuar janë shpesh e njëjta kovë me ujë që mund të jetë përdorur për të pastruar 4x4 me baltë, jashtë rrugës që mund të ishte pastruar përpara makinës suaj. Valetistët profesionistë të biznesit të zotit Nami Muceku përdorin vetëm degreasers jo-kaustike, të buta ose shkumë bore neutrale ph dhe vetëm në automjete të lagura paraprakisht. I njëjti skenar vlen për rrotat, ku një shërbëtor i këtij biznesi do të përdorë një pastrues të specializuar të rrotave ph, i cili është më i sjellshëm me rrotat e prera me diamant prej alumini.


Shampo e përdorur këtu është vendimtare. Ajo jo vetëm që duhet të jetë sa më afër ph neutralit që të jetë e mundur, në mënyrë që të mos ndikojë në asnjë mbrojtje në bojë, por gjithashtu duhet të sigurojë lubrifikim të shkëlqyeshëm për të ndihmuar në heqjen e papastërtive me mikrogërvishtje minimale. Shampot më të lira të përdorura në larjen e makinave me dorë nuk do ta ofrojnë atë mbrojtje, na thotë Nazmiu.

Larja e bojës me sfungjerët ose leckat tradicionale të verdha është identifikuar si një nga fajtorët më të mëdhenj për dëmtimin e bojës së makinës suaj. Sfungjerët në përgjithësi do të bllokojnë papastërtitë midis sipërfaqes së bojës dhe sipërfaqes së sfungjerit duke krijuar një efekt të butë zmerile që çon në gërvishtjet e imëta, mjegullimin e sipërfaqes dhe shenjat e rrotullimit që shihni në automjetet me ngjyrë më të errët. Valetistët profesionistë të këtij biznesi do të përdorin lecka larëse të buta prej leshi të qengjit dhe mikrofibër, ose dorashka që ndihmojnë për të zbutur këtë problem dhe për të mbajtur në minimum çdo gërryerje.

Të kuptuarit e mënyrës së saktë të pastrimit të një makine mund të duket qesharake, por ekziston një proces i studiuar mirë për të arritur rezultatin më të mirë. Përdorimi i teknikës së duhur do të minimizojë mikrogërvishtjet dhe shenjat e rrotullimit, do të sigurojë që të gjitha zonat të pastrohen me profesionalizëm dhe do të zvogëlojë rrezikun e problemeve të tjera të zakonshme si tharja e parakohshme e shampos. Natyrisht, të kesh një kohë të përshtatshme të dedikuar për të përfunduar shërbëtorin do të thotë që një shërbëtor mund t'i zbatojë teknikat siç duhet. Shpejtësia dhe koha e lejuar në një lavazh tipik dore nuk e lejojnë këtë.

Tharja e automjetit është zona tjetër e ndryshimit përsëri ku dëmtimi mund të ndodhë në varësi të metodave të përdorura dhe zgjedhjes së pajisjeve. Edhe pasi një makinë është pastruar, shanset që të ketë ende disa grimca të vogla papastërtie ose zhavorri në disa panele janë jashtëzakonisht të larta, kështu që përdorimi i mënyrës më të sigurt për tharje është më i miri. Lëkurat e egëra priren të sillen në mënyrë të ngjashme me sfungjerët në lidhje me kapjen e zhavorrit dhe më pas zvarritjen e tij. Valeters do të përdorin peshqirë të butë dhe të pastër me mikrofibër për t'u tharë, gjë që minimizon mundësinë e dëmtimit. Dyllët dhe lustrimet e përdorura në larjet e makinave janë shpesh me bazë silikoni dhe priren të ofrojnë pak mbrojtje dhe qëndrueshmëri aktuale. Valetistët e stërvitur të këtij lavazhi përdorin dyllë dhe finitura të specializuara të dizajnuara për të mbrojtur makinën tuaj nga elementët. Në dimër kjo është veçanërisht e rëndësishme për shkak të papastërtisë, kripës dhe zhavorrit në rrugë.


Hajredin Gjeta dhe Nazmi Muceku

Së fundi, fusha tjetër e ndryshimit ka të bëjë me brendësinë e makinës së klientëve të këtij lavazhi. Makina juaj do të marrë një fshesë me korrent dhe do të fshihet me kujdes dore, gjë që mund të jetë mirë nëse ka papastërti minimale. Por këtë ky lavazh ofron pastrim të thellë për të hequr papastërtitë dhe njollat dhe produkte të specializuara që do të mbrojnë materialet e brendshme si lëkura, ose pëlhura.

Për të gjitha këto e mjaft të tjera që lidhen me karakterin, respektin, përkushtimin dhe profesionalizmin e biznesmenit shqiptar, në gati dy dekada, ky lavazh është thuajse lavazhi i makinave të vipave anglezë. Ai shihet dhe me shoqërinë e këngëtarëve shqiptarë me emër si i brilanti Hajredin Gjeta, dhe Tenori i Teatri Kombëtar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor, Armaldo Kllogjeri.

261 views0 comments

Commentaires


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page