top of page

Lamtumira e fundit në botë për Mbretëreshën Elizabeth II


Funerali i Mbretëreshës: Lamtumira e fundit në botë për Mbretëreshën Elizabeth II


Vajtuesit në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe më gjerë u bashkuan në një shfaqje respekti për mbretëreshën e ndjerë Elizabeth II, ndërsa funerali i saj shtetëror u mbajt në Westminster Abbey.

Mbretëresha Elizabeth II sundoi në Mbretërinë e Bashkuar dhe Commonwealth për më shumë se 70 vjet, duke festuar jubileun e saj Platinum në fillim të vitit 2022. Ajo ishte monarkja më jetëgjatë e Britanisë, duke u ngjitur në fron në vitin 1952 dhe duke qëndruar e përkushtuar ndaj detyrës së saj deri në vdekjen e saj të enjten, më 8 shtator. në moshën 96 vjeçare.

U bënë homazhe për shërbimin e saj të përjetshëm në funeralin shtetëror të hënën, më 19 shtator, me disa nga liderët dhe politikanët më prestigjiozë në botë që iu bashkuan Familjes Mbretërore për të bërë nderimet e tyre.

Dhe kombi ra i qetë ndërsa u mbajt një heshtje dy-minutëshe për të shënuar fundin e shërbimit funeral, e ndjekur nga një shpërthim duartrokitjesh dhe emocionesh ndërsa himni kombëtar, tani Zoti Save the King, kumbonte nëpër Abbey dhe gjetkë.

Arkivoli i Mbretëreshës Elizabeth u ul në kasafortë përpara varrimit privat. Arkivoli i Mbretëreshës Elizabeth II u ul në një kasafortë në Kështjellën Windsor, vendi i saj i fundit i prehjes, të hënën pas një dite madhështie të paimitueshme që tërhoqi liderët botërorë në funeralin e saj dhe turma të mëdha në rrugë për t'i thënë lamtumirën një monarku të nderuar.

Qindra mijëra dashamirës rreshtuan rrugën që mori makina e saj nga Londra, duke hedhur lule, brohoritur dhe duartrokitur ndërsa kalonte nga qyteti në fshatin anglez që ajo e donte shumë.

Shumë të tjerë ishin grumbulluar në kryeqytet për të parë procesionin dhe funeralin, në një nderim emocionues për monarkun më jetëgjatë të Britanisë, i cili fitoi respekt global gjatë 70 viteve në fron.

Brenda abacisë madhështore të Westminsterit ku u mbajt funerali, rreth 500 presidentë, kryeministra, anëtarë të huaj të familjes mbretërore dhe personalitete, përfshirë Joe Biden të Shteteve të Bashkuara, ishin në mesin e 2000 kongregacionit. Më vonë vëmendja u kthye në kapelën e Shën Gjergjit në Kështjellën Windsor, ku rreth 800 të ftuar morën pjesë në një shërbim të përkushtuar përpara varrimit të saj.

Ai përfundoi me heqjen e kurorës, rruzullit dhe skeptrit - simbole të fuqisë dhe qeverisjes së monarkut nga arkivoli dhe vendosjen në altar.

Lordi Chamberlain, zyrtari më i lartë në shtëpinë mbretërore, më pas theu 'Shkopin e tij të zyrës', duke nënkuptuar fundin e shërbimit të tij ndaj sovranit, dhe e vendosi në arkivol përpara se të zbriste ngadalë në kasafortën mbretërore.

Teksa kongregacioni këndonte himnin kombëtar, mbreti Çarls dukej se po luftonte lotët.

Më vonë në mbrëmje, në një shërbesë private familjare, arkivoli i Elizabeth dhe burri i saj prej më shumë se shtatë dekadash, Princi Philip, i cili vdiq vitin e kaluar në moshën 99-vjeçare, do të varroset së bashku në të njëjtën kishë ku prindërit dhe motra e saj, Princesha Margaret. , gjithashtu pushoni.

Ishte në të njëjtën ndërtesë të madhe që mbretëresha u fotografua duke vajtuar Filipin e vetme gjatë bllokimit të pandemisë, duke përforcuar ndjenjën e një monarku në sinkron me njerëzit e saj gjatë një kohe testimi.

Në funeralin, Justin Welby, Kryepeshkopi i Canterbury-t, u tha të pranishmëve se pikëllimi i ndier nga kaq shumë në Britaninë dhe më gjerë në botë pasqyronte "jetën e bollshme dhe shërbimin e dashur" të monarkut të ndjerë.

"Madhështia e saj e ndjerë deklaroi në mënyrë të famshme në një transmetim të ditëlindjes së 21-të se e gjithë jeta e saj do t'i kushtohej shërbimit të kombit dhe Komonuelthit," tha ai.

"Rrallëherë një premtim i tillë është mbajtur kaq mirë. Pak liderë e marrin vërshimin e dashurisë që kemi parë."

Muzika që u luajt në dasmën e mbretëreshës në vitin 1947 dhe kurorëzimi i saj gjashtë vjet më vonë u përhap përsëri. Arkivoli hyri në rreshtat e shkrimeve të shenjta të vendosura në një pikë të përdorur në çdo funeral shtetëror që nga fillimi i shekullit të 18-të.Pas funeralit, arkivoli i saj i veshur me flamur u tërhoq nga marinarët nëpër rrugët e Londrës me një karrocë armësh në një nga procesionet më të mëdha ushtarake të parë në Britani, ku përfshiheshin mijëra anëtarë të forcave të armatosura të veshur me stoli ceremoniale.

Ata ecën në hap të muzikës funerale nga bandat marshuese, ndërsa në sfond Big Beni i famshëm i qytetit merrte çdo minutë. Mbreti Charles dhe anëtarë të tjerë të lartë mbretërorë e ndoqën në këmbë.


Arkivoli u dërgua nga Westminster Abbey në Wellington Arch dhe u transferua në një makinë vdekjeprurëse për të udhëtuar në Windsor, ku më shumë turma të mëdha prisnin me durim. Disa kishin veshur kostume dhe fustane të zeza inteligjente. Të tjerët ishin të veshur me kapuç, dollakë dhe tuta. Një grua me flokë të gjelbër të lyer qëndroi pranë një burri me kostum mëngjesi teksa prisnin që të fillonte procesioni në Londër.

Miliona të tjerë shikuan në televizion në shtëpi në një festë publike të shpallur për këtë rast, hera e parë që funerali i një monarku britanik transmetohet në televizion.

"Unë kam ardhur në Windsor për 50 vjet tani," tha Baldev Bhakar, 72 vjeç, një argjendari nga qyteti aty pranë Slough, duke folur jashtë kështjellës Windsor.

"E pashë shumë herë gjatë viteve; më dukej sikur ishte fqinja jonë dhe ishte thjesht një grua e bukur; një mbretëreshë e bukur. Ishte mirë t'i themi një lamtumirë të fundit fqinjit tonë."

Elizabeth vdiq më 8 shtator në Kalanë Balmoral, shtëpia e saj verore në malësitë skoceze. Shëndeti i saj ishte në rënie dhe për muaj të tërë monarku që kishte kryer qindra angazhime zyrtare deri në të 90-at ishte tërhequr nga jeta publike.

Megjithatë, në përputhje me ndjenjën e saj të detyrës, ajo u fotografua vetëm dy ditë para se të vdiste, duke u dukur e brishtë, por e buzëqeshur dhe duke mbajtur një shkop kur caktoi Liz Truss si kryeministren e saj të 15-të dhe të fundit.

Ishte e tillë jetëgjatësia e saj dhe lidhja e saj e pazgjidhshme me Britaninë, saqë edhe vetë familja e saj e gjeti atë duke kaluar një tronditje.

"Ne të gjithë menduam se ajo ishte e pathyeshme," u tha Princi William dashamirësve.

Sovranja e 40-të në një linjë që gjurmon prejardhjen e saj që nga viti 1066, Elizabeth erdhi në fron në 1952 dhe u bë monarku i parë post-perandorak i Britanisë.

Ajo mbikëqyri kombin e saj duke u përpjekur të krijonte një vend të ri në botë, dhe ajo ishte e rëndësishme në shfaqjen e Komonuelthit të Kombeve, tani një grupim që përfshin 56 vende.

Kur ajo pasoi babain e saj Xhorxh VI, Winston Churchill ishte kryeministri i saj i parë dhe Josef Stalini udhëhoqi Bashkimin Sovjetik. Ajo u takua me figura të mëdha nga politika në argëtim dhe sport, duke përfshirë Nelson Mandela, Papa Gjon Pali II, Beatles, Marilyn Monroe, Pele dhe Roger Federer.

Pavarësisht se ishte 1.6 metra e gjatë, ajo dominonte dhomat me praninë e saj dhe u bë një figurë e jashtëzakonshme globale, e lavdëruar në vdekje nga Parisi dhe Uashingtoni në Moskë dhe Pekin. Zie kombëtare u mbajt në Brazil, Jordani dhe Kubë, vende me të cilat ajo kishte pak lidhje direkte.

"Njerëzit e shërbimit të dashur janë të rrallë në çdo fushë të jetës," tha Welby gjatë funeralit. "Udhëheqësit e shërbimit të dashur janë ende më të rrallë. Por në të gjitha rastet, ata që shërbejnë do të dashurohen dhe kujtohen kur ata që janë kapur pas pushtetit dhe privilegjeve do të harrohen gjatë."

Këmbana e tenorit e Abbey - vendi i kurorëzimit, dasmave dhe varrimeve të mbretërve dhe mbretëreshave angleze dhe më pas britanike për gati 1000 vjet - u dëgjua 96 herë.

Midis himneve të zgjedhura për shërbimin ishin "Zoti është Bariu im", i kënduar në dasmën e mbretëreshës dhe burrit të saj Philip në Abbey në vitin 1947. Në grupin mbretëror që ndiqte arkivolin në Abbey ishte stërnipi dhe e ardhmja e mbretëreshës mbreti, Princi George, nëntë vjeç.

Përveç personaliteteve, kongregacioni përfshinte ata që u dhanë medaljet më të larta ushtarake dhe civile të Britanisë për trimëri, përfaqësues nga shoqatat bamirëse të mbështetura nga mbretëresha dhe ata që dhanë "kontribute të jashtëzakonshme" për t'u marrë me pandeminë COVID-19.

Nga fundi i shërbesës, kisha dhe pjesa më e madhe e kombit ranë në heshtje për dy minuta. Boritë u dëgjuan përpara se kongregacioni të këndonte "God Save the King". Jashtë, turmat u bashkuan dhe shpërthyen në duartrokitje kur mbaroi himni.

Piperi i mbretëreshës solli në fund shërbimin me një vajtim të quajtur "Fli, e dashur, Fli" që u shua në heshtje.7 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page