top of page

Lagemi në shi


Lagemi në shi


Nga FATMIR TERZIU


Unë,

patjetër vetëm unë e quaj si të tillë

pylli juaj me gjelbërim të përhershëm

nuk është thjesht një pyll

thurur nga degët e pishës dhe hijet nën degë

pa frymëmarjen tënde do të mbetej një trill

unë,

vetëm unë ndoshta e quaj Oksigjen,

një Frymë poetike në këtë Botë,

vetëm me frymëmarrjen tënde që më deh,

për tu strehuar poshtë

rrënjët mund t'i mbledh e ti bëj një kurorë

për ty,

duke mbledhur mushtin më thellë në tokë

të zbukuroj si asnjëherë tjetër këtë poezi

mes pemëve zhytur në hënë

në dhimbjen e bukur që quhet Dashuri.

Unë,

patjetër vetëm unë gjej melhemin tek Ty

binjakëzohet rreth kyçeve të mia

pangopshëm duke të lexuar në sy,

mjafton që veshët të më zgjojnë mendimet e tilla

të bëhen më të zhurmshëm se vargjet e mi

që ndjekin të bardhën tek fytyra

si bora, se si

shkërmoqet nga retë e fryra

e Unë, s’jam vetëm unë, jemi të dy

me pemët që nuk ndryshojnë

kështu që nuk e di

stinët kanë ardhur dhe përsëri shkojnë

sa herë pritja bën në atë pyll poezi

një stuhi që prej meje s’pushon

dhe pastaj lagemi në shi...

12 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page