top of page

Kur kandidova perballë Rexhep Mejdanit


Njazi Xhelo

Facebook të tundon, kur të pyet "çfarë po mendon"?


Nga Njazi Xhelo


Edhe une,si naiv, qe jam,pergjigjem nga nje here...Nuk jam egoist, por nga njehere,udhetoj ne mendimet e mia.

Sot ,me vjen ne mendje, kur kandidova, perballe Rexhep Mejdanit...Une biri i atij,qyteti te shume vuajtur,ishte normale te kandidoja,por i Rexhepit,ishte nje turp,qe nuk ka histori t'a rrefeje...E vuri kandidaturen ne nje qytet te kallashnikoveve dhe te demostrimit te tre gishtave?!Ne nje qytet ku u derdh gjak i dy djemve te rinj te pafajshem,qe i vrau policia e Saliut dhe te djemve te nenave nga veriu,nga bandat huligane,te dirigjuara nga P.S e Cerikut!???Une pas zgjedhjeve ne Kinema 11 Nentori ne Elbasan,para edhe te ndjerit, Heroit te Demokracise Azem Hajdarit,do te shprehesha:-Edhe pse ai "fitoi", me gjithe gradat shkencore ,qe ka,une politikisht,jam i fituar dhe qendroj me lart se ai"!...Bera nje fushate,pasive, i nisur, nga nje pervoje e Carit te Rusise,kur ia la,Mosken te zbrazet,Napoleonit...Fushata ime,ishte e tille edhe per faktin, sepse injorova,ftesen e S.Berishes per te me prezantuar ne Elbasan,me 12 Qershor 1997. Shtabi mbeshtetes nga PD,do te kryesohej nga Daman Sinani (Kryetar i shoq.Cameria,per Elbasanin!

Nuk e pranova,sepse ishin zgjedhje polike dhe jo shoqatash.Ne kete kohe,dy tregetaret me te sukseshem came, nga cerriku ishin goditur me antitank,nga banda e Cerrikut.Ne si popullsi came ne cerrik,si edhe minoritaret greke,nuk u perzjeme me kete zallamahi alla,komuniste. Me lejoni t'ju falenderoj,publikisht!Pas disa kohesh,tashme President,R.Mejdani,vjen ne Cerrik dhe inauguron P.T e Cerrikut.Ne banketin e shtruar nga Keshilli Bashkiak,pjesetar i te cilit ,isha edhe une,bera disa fotografi piccante. Kur doli dhe u pershendetem, me thote ne vesh-"kujdes me fotografite",pergjigjen e kisha ne maje te gjuhes -nuk kam frike,e pastaj Ju jeni,nip Elbasani,nuk me gjen ndonje e keqe,nga Ju.Ky ishte kontakti i pare dhe i fundit,midis dy rivaleve....Edhe une,pas disa vitesh, se isha stabilizuar ne Itali,mendova per te bere dicka,per qytetin tim te lindjes.Mora 15 dysheke,nga Italia dhe me gjithe,peripecite i cova ne spitalin ku kisha lindur.Ishte prag Krishlindjesh,nje dhurate modeste,nga nje punetor krahu,ne kurbet. Coincidence apo sfortuna,te nesermen,pasi fjeta ne shtepine e prinderve...ajo,shtepia u dogj,per detaj,vetem ish dhoma ime?!!!Shtoj,se shtepia edhe ishte vjedhur,kohe pare...Kjo eshte Shqiperia ime,qe e braktisa,per mos t'u kthyer,kurre,te jetoj...Me falni,per epilogun!


269 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page