top of page

… kur hapet libri i jetës


Fatmir Terziu


… e shfletoi nimfazi dhe bulëzën e fundit

si një histori që s'lexohet lehtë

e bëri kujtesë

në këndell të fletëve të brymës së mëngjesit…

… dhe ti prek me shijen e ditës

ku ftillohet cipa e zgjimit

si në një kohë me shi

luajnë sytë

qerpikët

e të gjitha poret e mollëzave të përskuqura

drithmë e hollë kalon nëpër pore

e lagësht ndjesia

dhe ti çel gonxhen e ngjeshur thellë në mish

që endet kopshtit të gjuhëve të dhimbjes

sa të nënshkruajë mishërimin

në këtë botë padurimi nuk është një e qarë

por kullë ku zien flurta e kujtesës…

… me një të parë

hap librin e ri të vetë jetës.

23 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page