top of page

Kupa e Botës 2022 i përket Argjentinës


Kupa e Botës 2022 i përket Argjentinës


Lionel Messi ka jetuar në hijen e zotit të futbollit. A do ta kalojë më në fund? Sulmi i Argjentinës dha rezultat në mes të pjesës së parë. Sulmuesi argjentinas Ángel Di María kaloi francezin Ousmane Dembélé, i cili e goditi atë në zonë dhe fitoi një goditje dënimi.

Nuk kishte dyshim se kush do ta merrte. Lionel Messi, duke luajtur në ndeshjen e tij të 26-të të Kupës së Botës (më së shumti ndonjëherë në turneun e meshkujve), u ngjit në pikën e penalltisë, 12 metra larg portierit francez. Me një frymëmarrje të thellë dhe me goditje të qetë, ai e fuqizoi atë poshtë dhe djathtas. 1-0.

Me këtë gol, Messi u bë lojtari i parë që shënon në çdo ndeshje të raundit eliminator të Kupës së Botës në një turne të vetëm (raundi i 16-të, çerekfinale, gjysmëfinale dhe finale).

Mesfushori #11 i Argjentinës, Angel Di Maria feston shënimin e golit të dytë të ekipit të tij gjatë ndeshjes finale të futbollit të Kupës së Botës në Katar 2022 midis Argjentinës dhe Francës në stadiumin Lusail më 18 dhjetor 2022.

Amerikanët e Jugut nuk mbaruan. Në minutën e 36-të, Argjentina arriti të shpërndajë mbrojtjen franceze në mesfushë. Me vetëm dy pasime të qarta, ishte Di María që krijoi rastet, përsëri, duke u futur në zonë me një goditje të ngritur mbi portierin francez Hugo Lloris. 2-0.

Pas golit, Di María u kthye në fushën e Argjentinës, duke fshirë lotët.

Franca dukej e çuditshme. Trajneri Didier Deschamps bëri të pamendueshmen - zëvendësoi dy nga titullarët e tij në pjesën e parë: Dembélé (faulli i të cilit çoi në golin e parë) dhe liderin francez të të gjitha kohërave Olivier Giroud.

Në pjesën e parë, kampionia mbrojtëse Franca dukej e tronditur. Ylli francez, Kylian Mbappé, kishte pak për të treguar në 45 minutat e para të ndeshjes.

Sulmuesi #10 i Francës Kylian Mbappe dhe mesfushori #24 i Argjentinës Enzo Fernandez luftojnë për topin gjatë ndeshjes finale të futbollit të Kupës së Botës në Katar 2022 midis Argjentinës dhe Francës më 18 dhjetor 2022.

Mbappé shkëlqeu gjatë Kupës së Botës 2018 si 19-vjeçar. Krahasimet ishin të shumta me një tjetër adoleshent me një origjinë yjore të futbollit: Pelé. (Në 2018, Mbappé u bë adoleshenti i parë që shënon në një finale të Kupës së Botës që nga Pelé në 1958). Në turneun e vitit 2022, Mbappé vazhdoi aty ku e la.

Ai vendosi një tjetër rekord të Kupës së Botës - duke tejkaluar rekordin e Pele për një lojtar nën 24 vjeç me 12 golat e tij total. Mbappé shënoi tetë gola në Katar - duke hyrë në finale të barabartë me Messin me epërsinë e përgjithshme të golit. Por kundër Argjentinës, Mbappé ishte heshtur kryesisht. Që po thotë diçka. Goditja e tij e parë u regjistrua në minutën e 71-të.

Gati 89,000 njerëz brenda stadiumit Lusail ishin kryesisht për Argjentinën - shumica kishin veshur uniformën e bardhë dhe blu qielli të markës së ekipit. Ishte elektrike. Ata brohorisnin çdo prekje, çdo pasim dhe çdo goditje.

Por në minutën e 80-të, Mbappé e përgjysmoi epërsinë e Argjentinës me një penallti për të shënuar 2-1. Gjatë gjithë ndeshjes, Franca ishte e heshtur. I qetë. I pasigurt. Por më pas energjia e lojës ndryshoi pasi Franca tregoi pak jetë.

Më pas, 93 sekonda më vonë, Mbappé e bëri përsëri atë në mënyrë të pabesueshme. Ai barazoi rezultatin me një goditje të fortë me këmbën e djathtë përtej portierit argjentinas Emiliano Martínez. 2-2.

Kylian Mbappe i Francës feston pasi shënoi golin e dytë të ekipit gjatë ndeshjes finale të Kupës së Botës FIFA Katar 2022 midis Argjentinës dhe Francës në stadiumin Lusail më 18 dhjetor 2022 në Lusail City, Katar.

Catherine Ivill/Getty Images

Kjo është skuadra franceze që të gjithë prisnin ta shihnin në finale. Më në fund ishte Messi kundër Mbappé. 35-vjeçari, një nga më të mirët që ka luajtur ndonjëherë këtë lojë, kundër 23-vjeçarit, i cili vazhdon të shtojë origjinën e tij mbresëlënëse të futbollit.

Ekipet luajtën nëntë minuta të tjera në rregullore - dhe tetë të tjera në kohën e fundit. Asnjëri nuk do të shënonte - duke detyruar 30 minuta kohë shtesë.

Argjentina kishte qenë këtu më parë. Ajo humbi në finalen e Kupës së Botës 2014 kur Gjermania shënoi në kohën shtesë dhe fitoi 1-0.

Këtë herë do të ishte Argjentina që shënoi në kohën shtesë. Dhe a ka pasur ndonjëherë ndonjë dyshim se kush do ta rrëzonte atë? Lionel Messi, sigurisht. Topi rikoset para portës franceze dhe Messi e futi brenda. Në minutën e 109-të. Goli i tij i dytë i mbrëmjes. 3-2.

Sigurisht që ai rezultat nuk do të mbante. Një telefonatë e trajtuar brenda zonës së Argjentinës çoi në një tjetër tentativë me goditje dënimi për Francën. Dhe sigurisht që do të ishte Mbappé. Dhe sigurisht ai shënoi në minutën e 118-të. Një hat-trick për yllin e ri francez. 3-3.

Të dyja palët luftuan në minutat e fundit. Por do të vinte në gjuajtjen e penalltive për t'i dhënë fund asaj që ka të ngjarë të konsiderohet si finalja më e madhe e Kupës së Botës në histori.

Argjentina mori avantazhin e hershëm. Pas goditjeve të penalltisë të shënuara nga Mbappé dhe Messi, portieri argjentinas ndaloi tentativën e francezit Kingsley Coman. Më pas, Aurélien Tchouaméni humbi përpjekjen e tij. Argjentinasi Gonzalo Montiel shënoi fitoren nga penalltia. Lotë, përqafime dhe buzëqeshje për Messin dhe gjithë Argjentinën, me të vërtetë.

Nuk kishte kaluar që nga viti 1986 kur Argjentina fitoi për herë të fundit Kupën e Botës të mbajtur nga Diego Maradona - njeriu hija e të cilit ka qenë e madhe mbi Messin.

Kupa e Botës 2022 i përket Argjentinës. Është titulli i tretë i Argjentinës dhe i pari për Lionel Messin. Hera e parë që ai mund ta quajë veten kampion të Kupës së Botës. Ishte shansi i tij i fundit. Tani rezymeja e tij është plot.

8 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page