top of page

Kosova me Ambasadë të përhershme në Londër
Republika e Kosovës ka blerë godinën e saj në Londër, me të cilën tashmë ka vendosur për herë të parë në historinë diplomatike mes dy vendeve një godinë e tillë e destinuar për Ambasadë, pa paguar qera mujore. Lajmet e publikuar nga vetë Ambasadori i Kosovës Ilir Kapiti dhe Kryeminsitri Albin Kurti e vërtetojnë këtë fakt. sikurse mësohet stafi Diplomatik po e zhvendos ambasadën e tij në Londër në një rezidencë e cila kushton 6.5 milionë funte (7.4 milionë euro).

Ambasada e Kosovës aktualisht ndodhet në rrugën John Street në Holborn teksa lokacioni i ri do të jetë në Hyde Park, madje në një godinë që i ka takuar më parë komedianit Spike Milligan. Marrëveshja për blerjen e rezidencës është arritur me dakordimin direkt të ambasadorit Ilir Kapiti teksa ajo u ndërmjetësua nga agjencia Beauchamp Estates. Stafi i ambasadës kosovare synon të zhvendoset në ndërtesë pasi të përfundojë puna e rinovimit.

Rezidenca ku pritet të zhvendoset ambasada e Kosovës që ishte dikur në pronësi të komedianit Spike Milligan, sipas Kryeministrit Kurti, shpresohet të jetë dhe një shenjë më shumë në lidhjet sa diplomatike, politike dhe kulturore mes dy vendeve mike. Ambasadori i Kosovës në Mbretërinë e Bashkuar, Ilir Kapiti ka shpërndarë disa fotografi nga vila ku do të zhvendoset ambasada e Kosovës dhe shprehet:

“Së shpejti në shtëpinë e re dhe të përhershme të Republikës së Kosovës – në Mbretërinë e Bashkuar. Si gjithnjë, dyert tona do të jenë të hapura për mërgatën e cila gjithmonë ka kontribuar dhe vazhdon të kontribuoj për Kosovën. Marrëdhëniet me Mbretërinë e Bashkuar do të forcohen edhe më tej – Urime Kosovë!”.


Duke filluar nga viti 1962, Sykes dhe kolegët, duke përfshirë legjendarin Spike Milligan dhe Peter Sellers, shkruan shumë klasike televizive nga shtëpia rreth vitit 1900 dhe ndërtesa përfundimisht u bë shtëpia e Associated London Scripts (ALS), një shoqatë për shkrimtarët e komedisë. Komedi të tilla klasike angleze si "The Goon Show", "Hancock's Half-House" dhe "Steptoe and Son" u shkruan këtu, së bashku me skenarët për "Thunderbirds", një shfaqje televizive fantastiko-shkencore e viteve 1960 e filmuar me marioneta. Më e rëndësishmja, shkrimtari uellsian Terry Nation shkroi skenarin e BBC-së të vitit 1963 për "Dr Who and The Daleks" në ALS dhe në 1975 ai krijoi personazhin e përsëritur të keq të Davros në selinë e ALS. Vetëm 100 jard larg nga Kensington Gardens dhe e përdorur nga Sykes dhe Milligan si një hapësirë ​​e pied-à-terre si dhe një hapësirë ​​kreative zyre, ndërtesa pothuajse 5700 metra katrorë përmban një fasadë me tulla të kuqe të frymëzuar nga Artet dhe Artet. e cila përfshin pllaka prestigjioze blu që përkujtojnë dyshen e humorit.

Në vitin 1967, disa nga grupi i shitën aksionet e tyre në ALS tek impresarioti i argëtimit Robert Stigwood. Sidoqoftë, Sykes dhe Milligan mbetën në këtë shtëpi duke shkruar më vete. Dyshja më vonë e bleu bashkërisht shtëpinë dhe në fillim të viteve 1970, Milligan ia shiti interesin e tij në shtëpi Sykes, i cili u dha me qira disa zyra profesionistëve të tjerë, por e mbajti për vete zyrën e tij dhe bazën e tij në Londër. Ai më vonë bëri zëra për "Teletubbies" dhe bëri pjesë të vogla filmash, duke përfshirë "Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit". Ai vdiq në vitin 2012 dhe shtëpia tani po shitet nga të afërmit e tij.

"Kjo pronë e famshme do të bëhej një shtëpi të jashtëzakonshme në Londër në pragun e Kensington Gardens, e përsosur për komedinë dhe fansat e "Doctor Who" njësoj," tha agjenti i listimit Gary Hersham, drejtor themelues i Beauchamp Estates. Prona ishte gjithashtu në dispozicion përmes Tim Macpherson në Carter Jonas e tashmë zyrtarisht bëhet Ambasada e Kosovës.


Copyright wwww.fjalaelire.com

45 views0 comments

Comentários


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page