top of page

Koronavirus në Londër: Sadiq Khan paralajmëron ...


Koronavirus në Londër: Sadiq Khan paralajmëron se shërbimet nëntokësore në Londër mund të ndërpriten nëse nuk hyjnë masat e qeverisë


Transporti për Londrën ka humbur "qindra miliona paund"

Transporti për në Londër (TfL) mund të detyrohet të shkurtojë shërbimet nëse nuk merr fonde të qeverisë në ditët në vijim, paralajmëroi Sadiq Khan. Kryetari i kryeqytetit i tha agjencisë së lajmeve PA se TfL kishte humbur qindra miliona paund të ardhura për shkak të bllokimit të koronavirusit. Numrat e pasagjerëve ishin ulur rreth 95% në Tube dhe 85% në autobusë, duke ulur të ardhurat nga tarifat në një pjesë të niveleve normale.

Nuk është e qartë se cilat shërbime janë në rrezik, ose nëse shërbimet me autobus ose Tube do të goditen më rëndë. Z. Khan tha: "Në qoftë se Qeveria nuk na jep një grant, ne nuk do të jemi në gjendje të vazhdojmë të drejtojmë shërbimin që kemi."

Ai sqaroi që TfL kishte përdorur rezervat e saj të parave për të vazhduar shërbimet operative dhe stafin pagues.

72 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page