top of page

KJO PERÇE NATE...
Percen e erret gishtat gjatoshe,te ngaterruar te nates

Shtrine qe nga Grenuici ne Paqesor, tej Japonise;

Shkriferoi brinjet e gurosura te durimit tejzgjates;

Zbuti briret e degezuar te mekatit joshes te rinise.

Ngaterroi ne mishmash floket mashtrues te flladeve;

Me rrapellime njehesoi hapsira,lartesi,tejskaje;

Sheroi carjet e kembeve shkaktuar sorollatjeve;

Ndali vrapin e pragcmendurise ne rrugetm tymnaje.

Zgjoi ne refraktngjyrime te vjetra dhe te reja permallje;

Majemprehtat heshta i theu, qe dhimbje te mos kish.

Krahet e meshires zbriten ,lehtesuan derte edhe halle...

Burimi i loteve te sorkadheve tanime thare ish.

Supet u rendoi udhepashtruarve,shtrigave dhe djajve;

Xhaketen e pasigurise u hodhi kraheve kusareve;

Syte e veshet e pabesise,te dinakerise u dha friktareve;

Ne udhekryqe i perplasi mjeranet,maniaket e parave.

Nga yllesite u rrezoi balsam gjumemjalti te varferve;

Shpirtrave ne dhimbje u dha nje melhem,nje parfum;

Mekataret i mberthyen duart e cjerra te hakmarrjes

Kush mbeti mes Grenuicit dhe Japonise qe fatlum!

Bute bute dora e nates hapi erresires siparin

Per te njehesuar mosperfilles,te keqinj dhe te mire,

Nen kete perce rehatoi vrasesin dhe te vrarin

Deri ne pragagun e retuar,aty ndaj te gdhire...

Pajtim Xhelo,

15 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page