top of page

KARIERISTI


Harallamb Kota

Poezi të shkruar nga poeti, Harallamb Kota


KARIERISTI


Lëviz majtas,lëviz djathtas

Përdor brryllat poshtë e lartë,

I përdor si vegla pune,

Për tu ngjitur sa me lart.

Si unë, nuk ka një tjetër ,

Thotë me mburrje ditë dhe natë,

Unë bëj punë cilësore

Më takon vetëm lart.

Nga mëngjezi deri në mbrëmje ,

Rri i ngrehur si pulastren,

Në gjumë sheh njerez ti thonë,

Je njeshi ,kërko karrierë.

Shkurt 1983


SHPRES


Diellin që lind ,rri dhe e vështroj,

Rrezet e tij ,fetyrën me përkëdhelin,

Së largu ty të kujtoj,

Buzëqeshja në fytyrë më endet,

Zemra më ndjen ngrohtësi.

Shkurt 1983


31 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page