top of page

„Kali i ri i Trojës“


„Kali i ri i Trojës“?!

(Dhurata greke për Kryeministrin shqiptar)

Nga Fatmir Terziu


Ai artefakt pse tani në tryezën e punës

poshtë hartës së kafshuar në shekuj,

ai dhurim i nxituar larg zërit të turmës

ashtu si magjia e mitit më të thekur.


Ndoshta një kohë e vjetër ka hapur sytë,

lëviz papushim mendje e këmbë e duar,

diku në shtrëngimet përmes shiut të nxirë,

nuk bën ta percetosh por s'duhet neglizhuar.


Bojërat e tij që mbulojnë larushitë

duan të mbulojnë një trup të paqtë

nuk i duket as ndonjë fre aty tek sytë

fundja ai është thjesht një artefakt?!


Dhe oh rrëmbim, kur, një resme u bë,

marshuan gjoksgjerë në kutizën e tij

drita rrodhi në thekon e aparatit pa zë,

flashet u shtriqën si gjarpërinj pa sy.


Kur hynë në zyrë me artefaktin e tillë

ata u zverdhën dukeshin si miti në errësirë,

i ndezur një zjarr misterioz kish përfshirë

trupat e tyre të djegur në hartën mbi kurriz.


Sytë e tyre lozatorë dhe të gjerë si nata

nganë me një dritë mizore apokaliptike,

inatin kërcyes të erës tek miti e përralla

me inat të padukshëm dhe të verbër asaj dite.


Ah, tani ai zbehet! Ai zbehet! Një dru i tillë

përsëri për mitin e frikshëm shekullor,

ku dhuratat e tilla ngjajnë si ato më 1 Prill

pyes „Kali i Trojës“ a mbahet në dorë?

26 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page