top of page

Ka ndërruar jetë Lume Blloshmi (1944-2020), piktore e njohur.


Sadik Bejko

Ka ndërruar jetë Lume Blloshmi (1944-2020), piktore e njohur.

Vajzë xhaxhai e poetit martir, V. Blloshmi. I ati i saj, major Azis Blloshmi, oficer, shkolluar në Austri, u eleminua në ditët para se të çlirohej Tirana nga partizanët.

Në vitet '70 të shekullit që shkoi, ajo shkëmbente letra me kushëririn nga fshati Bërzeshtë, me Vilson Blloshmin, letra që i ruajti dhe u botuan në librin "Vilsoni dhe Genci".

Shkëmbenin dhe letra frëngjisht.

Ne foto: Lumturi dhe Vilson Blloshmi (pushkatuar më 1977).

Letër e datës 6. 9. 1972 (frëngjisht) nga Vilson Blloshmi për "Luimn"...
61 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page