top of page

Këndi i lojërave …


Këndi i lojërave …

Nga Fatmir Terziu


Përjashtimi i ish-zëvendëskryeministrit të Shqipërisë dhe ish Ministrit të Financave, Arben Ahmetaj, për shkak të akuzës së SPAK për tre vepra penale ndaj tij, është njëra anë me të cilën do të merret natyrisht Drejtësia. Por ajo që duhet marrë në konsideratë, është fakti që Ahmetaj ndodhet në Angli, pikërisht pas këtyre akuzave, duhet të shqetësojë këdo që dëshiron të jetojë në një shoqëri të fortë dhe të rritur e më së shumti duhet t'i mirëkuptojë tërë ata azilkërkues të cilët në rastin më të keq u kanë hypur gomoneve të vijnë në këtë vend, ku ish-Kryeministri mbërriti me Pasaportën e tij Diplomatike. Pra, ndërsa parlamenti votoi heqjen e imunitetit të Arben Ahmetajt, një prej avokatëve të tij mbrojtës ka zbuluar vendndodhjen e ish-zëvendës kryeministrit. Avokati Henrik Ligori tha për mediat se Ahmetaj ndodhet në Angli dhe është pranë vajzës së tij.

Ish-zëvendëskryeministri i Shqipërisë u detyrua efektivisht të linte Shqipërinë, apo u instruktua që ta bënte një gjë të tillë, sikurse pëshpëritet, apo lihet të nënkuptohet, pasi akuzohet për korrupsion, fshehje, apo mosdeklarim të pasurive, dhe pastrim parash dhe kjo mund ta detyronte atë të nxirrte emra të tjerë, përfshirë shefat e tij, ministra e deri tek nëpunës civilë.

Nëpunësit civilë të institucioneve të ndryshme të cilat ai ka drejtuar në vitet e tij të pjesëmarrjes poltike në Qeverisjen Rama ishin rreshtuar për të dëgjuar zhurmën e kartonave të Parlamentit që votuan pro kërkesës së arrestimit të tij nga SPAK. Pesha që i është dhënë akuzave mesa duket dhe duhet të shqetësojë edhe ata sikurse të gjithëve, po aq sa edhe votimi i vonuar. Sidoqoftë Kuvendi i Shqipërisë miratoi kërkesën e SPAK për arrestimin e Arben Ahmetajt. 177 deputetë votuan pro, ndërsa 3 deputetë të opozitës abstenuan. Konkretisht, Vangjul Dule, Fatmir Mediu dhe Agron Duka dhe disa të tjerë nuk ishin në sallë në kohën evotimit.

Akuzat e tilla të ngritura për Ahmetajn, janë shumë më të përhapura tani se sa kanë qenë më parë. Tarifa është, sipas definicionit e madhe, ndoshta mjaft më e madhe se humbja e 380 milionëve që shkaktuan trazirat e 1997-ës, kur dihet se kjo vjedhje abuzive me ineceratorët kap shifrën e 480 milionëve, dhe thuhet se quhet subjektive. Ankesat për korrupsion kanë patur zërin e Opozitës, por falë situatës në të cilën ndodhet Opozita shqiptare, gjithnjë qeveritarët kanë bërë lëmë, si në pushtetin lokal ku ka pasur arrestime, ashtu dhe në qeverisjen qendrore, ku disa anëtarë qeverie ndodhen pas hekurave. Edhe në rastin e fundit kur u tha se Arben Ahmetaj ndodhet në Angli, ndodhet pranë vajzës së tij, Henrik Ligori, mbrojtësi ligjor i ish-zëvendës kryeministrit u dëgjua publikisht të thotë për mediat se „Do vijë kur të fitojë lirinë”.

Duke lexuar midis rreshtave, duket se Ahmetaj ishte një person i përkëdhelur, i pa ngacmuar nga të fortët e tjerë, dhe i sigurtë në atë që ai e ka quajtur ikje, largim për të mos përfunduar pas hekurave. Është e qartë se ai e mori rrugën për të shtuar mjaft hamendësime, duke forcuar një ego të sëmurë edhe me disa deklarime që i bën nga andej ku është, pra jashtë frontit të përballjes me ligjin dhe me akuzat. Dhe kjo i kushton jo pak vëmendje egos së nëpunësve të tjerë civilë, që nesër mund të bëjnë të njëjtën gjë, duke mbushur çantat e bankat e të ikin pranë fëmijëve të tyre, që thuhet se të gjithë i kanë jashtë. Në ditët e sotme, një mendje e tillë e shfrytëzimit të postit, dhe shtrydhjes së asaj që të ka dhënë posti është më shumë se frika e dështimit të plotë të një shteti. Duhet ta ritheksojmë se ndaj ish-zv/kryeministrit SPAK ka ngritur akuzë për tre vepra penale. Arben Ahmetaj akuzohet për korrupsion, fshehje, apo mosdeklarim të pasurive, dhe pastrim parash.

Ndërsa më tej votat, jo-votat për shkarkimin dhe lejimin e arrestimit të tij, duket hapur se tashmë janë thjesht vatra të reja për debat dhe i përkasin këndit të lojërave që bëhet vetëm lart, atje ku sheh vetëm syri i Zotit, dhe ai i të Fortit. Arben Ahmetaj ka lwnw dhe kwto mesazhe publike:


Mesazhi i Arben Ahmetajt te “Opinion”:


Do dal kur ju të lexoni dosjen.


Do dal kur ju të tregoni që akuzohem se kam pas njohje e shoqëri me një njeri që në atë kohë ka qenë njeri normal dhe në punët e veta.


Do dal kur të lexoni që akuzohem për korrupsion se ish-gruaja ime ka shit metra katrorë në treg të lirë.Do dal kur të kuptohet që bashkëjetuesja ime dhe familja e saj ka blerë me transaksion të pastër bankar një pronë.


Do dal kur të kuptoni dhe lexoni dhe faktoni se Klodian Zoto s’ka qenë kurrë po kurrë pronar i asaj prone që të ishte në gjendje që ta falte apo dhuronte.


Do dal kur të lexoni gjithë letrat e mia në favor të interesit publik si ato që shyqyr që dolën sot.


Do dal kur e vërteta të ketë marrë rrugë.


Do dal kur ju të bëni pyetje të vërtetë se ku ka favorizuar Arben Ahmetaj.


Do dal kur ta kuptoni që s’kam pas lidhje me procedurën.


Atëherë do dal.


Do dal kur të lexoni se ato biseda të 2012 janë komplet impotente në aspektin e lobimit apo favorizimit, aq me tepër në opozitë.


Ish-zv.kryeministri Arben Ahmetaj ka thyer heshtjen dhe ka reaguar për herë të parë me një status të gjatë në Facebook, ku ka hedhur akuza të forta karshi kolegeve të maxhorancës, por mes rreshtash nuk kanë munguar dhe mesazhet e ‘koduara’ për eksponentët e lartë të Partisë Socialistë.MESAZHI I PLOTE


Të dashur qytetarë të Vendit tim,

Të dashur votues të mi e të Partisë Socialiste,

Te dashur Miq e Armiq njelloj

Sot është dita kur Parlamenti do votojë heqjen e imunitetit tim, dhe autorizimin e arrestimit tim. Mendova që të ndaja me votuesit e mi kryesisht, dhe me të gjithë qytetarët këtë mesazh.

Votuesve të mi:

Juve që më votuat në Tiranë në 2005, juve që më votuat në Korçë në 2009, juve që më votuat në 2013 në Gjirokastrën time, në Përmetin tim e në Tepelenën time, juve që më votuat në Rrogozhinën time e në Kavajën time në 2017, juve që më votuat në Njësinë nr. 4 në Tiranë, e në gjithë qarkun e Tiranës në 2021 :

Faleminderit nga zemra!

Shpresoj e lutem ta kem justifikuar besimin tuaj. Në mendje ju kisha pikërisht juve, që kur ideova e hartuam taksën progresive që i dha të drejtë të gjithë atyre që paguheshin më pak e paguanin më shumë. Shpresoj të kem bërë më të mirën time kur mora përsipër Ministrinë e Ekonomisë dhe marrëdhëniet me sipërmarrjen, e më vonë edhe turizmin. Frytet t’i gëzojë vendi, sipërmarrja e qytetarët e zakonshëm.

Shpresoj të kem bërë më të mirën kur mora përsipër Financat në një periudhë tejet të vështirë për ekonominë e vendit dhe i dorëzova në kulmin e rritjes reale. Shpresoj të kem bërë më të mirën me Rindërtimin, kur mijëra e mijëra familje ngelën rrugëve pas tërmetit të 26 Nëntorit 2019. S’kam për ta harruar atë nënën në Vaqarr që qante me lot kur hyri në shtëpi falas, e pronë e vetë, e si ajo mijëra familje. Shpresoj të kem bërë më të mirën dhe me pandeminë, me sipërmarrjen dhe me rendjen së bashku me kolegë, për vaksinat që nga India, Jordania, Anglia, Amerika e Turqia e gjithandej për të shpëtuar jetët e qytetarëve të vendit tim. Shpresoj të kem bërë më të mirën si ZvKM, me ideimin dhe fillimin e dixhitalizimit të kadastrës, apo dhe statelitët Albania1 e Albania2 që, sic thotë Niko i Lesajve, po më ndjekin mua në “arrati”. Jam munduar të bej më të mirën.

Kush qeveris e punon, nuk është kurrë dot perfekt. Ju kërkoj ndjesë dhe për këtë.

Une nuk hyj tek “fytyrat e bukura” që ngjaj bukur në TV, dhe të ngjall perceptim pozitiv, siç rëndom ndodh me këdo që refuzon të ikë nga ekrani duke treguar bëma të bëra e pa bëra. Fatkeqësisht, ose fatmirësisht, s’jam i tillë. Nëna dhe Babai më kanë dhënë një fytyrë krejt të zakonshme. Ndoshta, serioziteti im në punë mund të jetë marrë dhe për arrogancë, s’ka qenë i tillë kurrë, kush me njeh nga afër, e di mirë këtë. Gjithsesi, ndjesë dhe për këtë.

Falenderoj dhe Kolegët e mi të mazhorancës dhe opozitës për nxitimin e treguar këtë javë. I “miërkuptoj” për këtë, sepse politika dhe drejtësia e re e akoma e hershme për t’u quajtur e maturuar, kërkojnë statistika. Siç tha dhe avokati im “Populizmi gjyqësor e penal në ngjitje është më i rrezikshëm se sa populizmi politik, për shkak se humbet e i mungon legjitimiteti demokratik”. Avokati im në Këshillin e Mandateve citoi një thënie të vjetër nga Franca: “E shoh që dy zgjidhje të mundshme ka në tavolinë, ose do të bjerë koka e mbretit, ose ju do të duhet të pranoni dështimin e revolucionit”.

Unë jo e jo që s’kam gjak blu, por jam një njeri tejet i zakonshëm, me gjak nga Gjirokastra, Vlora, Korca, Rrogozhina, Kavaja, Lezha, Kukësi e Tropoja nëse doni. Dhe lutem e shpresoj që Drejtësia e Re që unë e kam mbështetur e votuar me të dyja duart, të mos deformohet nën presionin e politikës dhe statistikës.

E kam perjetuar diku me qetësi, diku me “buzëqeshje të brendshme”, diku me revoltë të brendshme, nxitimin triumfues të largimit një vit më parë, totalisht një sinjal për “të gjitha kafshët e pyllit”, kërcënimin me demek indirekt në një forum partie “se do ikja në të s’ëmës”, habinë dhe thyerjen kur mora vesh se kush nga “tanët” ( së bashku me ata që më duan të vdekur, sic tha Fevziu në Opinion përpara disa muajsh), promovuan mercenarët të shërbenin kundër meje, “marrjen peng” të bashkëjeteueses time dhe ish-bashkëshortes time, e më pas kontrollet spektakolare të emetuara si të ishin kallëpe të dala nga goja, e banesave, ku lajmi shkonte më parë në media sesa procesverbali në zyrat e institucionit, të qenit një “black falling star” në një media kombëtare që e kam dashur dhe respektuar shumë (meqë ra fjala, dhe lufta në Kosove dikur zgjati më pak në media se sa emri im servirur nga Spin Doktor/doctors si gjellë e helmuar e përditshme), pastaj disa “falanga” të dala nga kuadri i ligjit që nuhasnin gjurmët e mia. Në shume vende demokratike ku Spin doctor/doctors nuk do arrijnë të strukturojne mesazhin…kjo quhet “PËRNDJEKJE”. Ka një nen në Kodin penal, ndoshta 121, ndoshta 128.

Ahhh, harrova se si filloi, me frikën dhe stopimin e 90% të atyre që punoja në nivelet e larta në politikë apo ekzekutiv, e që dikur ndoshta i kam mbështetur e promovuar (me ato mundësi të miat), për të bërë atë që kishim bërë ndër vite, të ishim miq e shokë. I kuptoj që “duhet” të kishin e kenë frikë, ndoshta. Nuk i mirëkuptoj, po e di që ishte gjendur “armiku” që do dimensionohej e ridimensionohej më pas në shumë episode.

Dikush nga gazetarët tha që jam në 30 vite zyrtari me i lartë që kanë qejf të më shohin në burg. Eee, Fatos Nano që unë e dua shumë dhe e respektoj pa fund, dhe unë, të bëhemi kujtesa se ç’mund të bëjë padrejtësia, politika dhe deformimi i drejtësisë. Mos më keqkuptoni, s’kam pasur kurrë ambicie të bëhem Kryeministër, as në ëndrrat e mia më të thella të subkoshiencës. Thjesht e përdora si statistikë, referencë dhe të vërtetë të hidhur.

Dua të sqaroj qytetarët dhe mbi të gjitha votuesit e mi për cfarë dyshohem, apo sic kanë qejf disa gazetarë, opinionistë e politikanë, akuzohem:

1. Për njohje të hershme me një njeri i cili kur unë e kam njohur ka qenë njeri normal e në punën e vet? Nuk e di e s’marr përsipër të bëj gjyqtarin, për çfarë ka bërë në jetë ky njeri. Po nuk besoj se njohja me dikë që ndoshta drejtësia e akuzon, të bën të akuzuar apo bashkëpunëtor.

Unë në punën time në opozitë dhe më pas në qeveri, kam pasur kontakte me gati 100 përqind të bizneseve të vendit. Mijëra mëngjese pune, dreka pune, darka pune, takime pune kanë dhënë frytet e tyre në politikat e zhvillimit të vendit. Mendimet dhe kontributet e tyre kanë marrë qindra herë formën e nismave ligjore në funksion të zhvillimit të vendit.

Një gazetar që vlerësoj shumë për profesionalizmin, ka thënë diku që “çkodimi i Blackberry-t ka zbuluar”…

Bisedat e mia siç e theksova dhe dje, janë krejt normale dhe impotente në raport me favorizimin apo lobimin, aq më tepër në opozitë.

2. Se ish-bashkëshortja ime (që s’ka punuar kurrë në një institucion shtetëror) ka shitur metra katrorë, pronë e deklaruar në deklaratën time të pasurise, ne treg te lire, si korrupsion???? Pronen e familjes te deklaruar me burime te verifikuara, si korrupsion?? Hetim kujt ja ka shitur pronen??

Nena ime ne 2006 ja ka shitur shtepine tone motres time, qe jeton gati 17 vite atje. Quhet fictive???

3. Se bashkjetuesja ime (qe ka 20 vite qe punon ne sektorin privat) dhe familja e saj ka blere prone ne Hamallaj, me transaksion te paster e te verifikuar bankar. Mercenaret e kapur ne flagrance kan pretenduar se ka qene prone e Klodian Zotos. Bejeni kete pyetje publikisht. Klodian Zoto, qe ska qene kurre miku im, se ka pasur kurre prone, e ska paguar kurre nje cent per kte prone, qe me pas te ishte ne gjendje te falte e dhuronte kte prone. Verifikojeni se esht kollaj te mos e duash “fytyren e ngrysur” timen ne perceptim.

4. Se kam bere alokime e rialokime me kerkese gjithmone te ministrive te linje, si minister financash. Ejj Ministri i Financave ben gati 2000 rialokime e alokime e celje investimesh ne vit. Kush e njef ligjin e Buxhetit qesh me kte akuze. I lutem institucionit te drejtesise ta lexoje kte ligj.

5. Se kam bere biznes ndertimin ne 2004 e kam mare e kredi ne 2006 per kte biznes ( e verifikueshme nga banka Amerikane, sot inteza san paolo). Ne komision u tha nje e pavertete, qe kredia esht mare ne 2016. Kush ka ndertuar e blere shtepi e di mire si funksionon ky biznes ne Shqiperi.

6. Per mos marje pjese ne procedure te tenderave dhe koncesioneve, per shkak te pozicioneve te mija zyrtare. Pozicionet e mia zyrtare ne ministri te ekonomise apo financave nuk marin pjese ne procedura. Letrat jane atje. Skam mare pjese procedurat e inceneratoreve. Letrat do dalin, e nese dikush do te kerkoje ti fshehe, do dalin gjithsesi.

7. Se esht perdorur fondi rezerve per financim e inceneratorit te Elbasanit. Edhe sikur te ishte keshtu do ishte serish komplet ligjore. Por financimi i inceneratorit te Elbasanit eshte bere kur une skam qene minister Financash, dhe eshte bere ne perputhje te plote me ligjet ne fuqi. Paraardhsi im, Z.Shkelqim Cani dhe qeveria ka zbatuar ligjin ne kte vendim. Mesova kur u thira ne SPAK, se nuk e mbaja mend qe skisha mar as pjese ne kte mbledhje qeverie.

Per ju qe I lexoni si kurreshtare (nese i lexoni), hetimi im ska pasur fare te bej me inceneratoret, se une per shkak te pozicioneve skam pasur tager te perfshihem ne procedurat e tenderimit. Esht hetuar Arbeni, jeta e tij per 25 vite, dhe jo procedura. Te thahet liqeni, mbase ngelet peshk ne taban. Standart qe sduhet ti perkase drejtesise se re.

Kushdo qe esht ritur me mua ne femijeri, apo ka pasur lidhje miqsore apo dikur biznesi e tavolinash eshte hetuar. Nexhmija po te ishte gjalle do thoshte “mua s’me qeka bere asnje nga “non grata” qe eshte leshuar si hijene bashke me te deformuarin e zeshem, apo “miq” me thika blu e roze.

Dikush me tha “ te duan ne burg vella”

Kam mare kercenime (I kam me screenshot e me ze ndoshta), madje se fundi dhe nje mesazh triumfi si mirseardhje…Nese do ta meritoj, sigurisht qe do ndodhi…po jo perpara se e verteta te mari rruge e drite.

Shpresoj te dalin sa me shume shkresa e letra te miat, si ajo ato qe BIRN nxori dje, qe qytetaret te kuptojne (aq sa mundet) qe puna “ e fytyres se ngrysur” ka qene ne interes te publikut.

Me kan quajtur “ne arrati”. Mendoj qe kam ikur per arsye seroze familjare ( nje pjese e miqve te mij e dine perse), dhe besoj e mendoj kam ikur prpara se kerkesa e SPAK per imuitetin tim te ket shkuar ne poste per te aritur pas disa ditesh ne kuvend. Kush ka qejf per scoop ta quaje ‘arati. Dhe Luigjit te 16 ju dha kater dite kohe perpara se ti pritej koka, ndersa mua e avokateve te mi, as 24 ore (17 ore gjithsej) per nje dosje 230 faqe e mbushur me supozime e ndoshta ‘palë të treta’ e nje material 60 GB.

Se fundmi I falenderoj te gjith koleget e mi, te mazhorances dhe opozites qe do te votojne sot, dhe ata qe vrapojne dhe thone qe pergjegjesia eshte personale. Poooo personale eshte kur e shkel. Sidomos per ata te hershem, sot ne apozite, e te rinj qe firmosin per pune e projekte….

Në mbyllje, I kerkoj te falur familjes time, Livias, Kejsit, Kejlis, Erjoles bashkjetueses time, Albines, ish gruas time, nenes time, motrave te mija, miqve te mij per shqetsimet qe i kam sjelle pa dashje me kte histori, Shpresoj qe te me falin ne kte jete.

I kerkoj te falur dhe votuesve te mi, po Zoti e di të vertetën, që unë do mundohem ditë pas dite ta nxjerr.

25 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page