top of page

Ishte kjo çmenduri?


Yllka Sinani Thompson


Refugjatja nga Lancaster tregon për ikjen nga Shqipëria bashkw me fëmijët


Yllka Sinani Thompson iku nga lufta civile në vendin e saj në Shqipëri 22 vjet më parë dhe më pas ndërtoi një jetë të re në Lancaster. Këtu është historia e Yllkas e treguar me fjalët e saj …


Ne shpesh sfidohemi nga lajmet në televizion për tragjeditë e anijeve të papërshtatshme të mbingarkuara me burra, gra dhe fëmijë që përpiqen të kalojnë Kanalin Anglez, ose njerëz të pajetë të gjetur në pjesën e pasme të një kamioni. Disa njerëz shprehin simpati kur preken nga imazhet e një babai që mban fëmijën e tij të vdekur në krahë dhe disa flasin me përbuzje dhe gjykim pa e ditur arsyen e vërtetë pse këta njerëz kanë marrë këtë udhëtim të rrezikshëm. Çfarë i bëri këta njerëz të lënë gjithçka që kishin ndërtuar gjatë gjithë jetës së tyre, shtëpinë, familjen dhe miqtë e tyre? A u treguan trafikantët të vërtetën e vërtetë për udhëtimin e pabesë dhe rreziqet e mundshme apo u përpoqën t'i mashtrojnë ata?

Mashtrimi mund të arrihet kaq lehtë në situata të tilla dëshpëruese. Njerëzit që duan të shpëtojnë jetën e fëmijëve të tyre janë të përgatitur të bëjnë gjithçka për t'i shpëtuar jetës së tmerrshme që po jetojnë. A do të kishit bërë të njëjtën gjë për të shpëtuar jetën e fëmijëve tuaj?

Epo, 22 vjet më parë mora të njëjtin udhëtim, pa e ditur se do të përfundoja në pjesën e pasme të njërës prej këtyre kamionëve për shkak të gënjeshtrave dhe mashtrimit të të tjerëve që donin të përfitonin nga situata ime e dëshpëruar. Ishte një kohë në tetor. Atë mëngjes para se të largoheshim shikova përreth shtëpisë që e projektova dhe e ndërtova nga toka. Kopshti ishte plot gjelbërim, plot fruta dhe lule që rrethonin shtëpinë si një shall i bukur.

Isha vetëm në të 30 -at dhe me gjithë ulje -ngritjet ne kishim arritur të arrinim pothuajse gjithçka që kishim planifikuar. Ne kishim dy fëmijë të bukur, shtëpia jonë ishte ndërtuar për shijen tonë dhe kishim një biznes të suksesshëm, (autobuza që bënin udhëtimin nga kryeqyteti Tiranë në kufirin e Greqisë, Kakavi). Derisa një ditë papritur na u desh të linim gjithçka dhe të largoheshim. Emocionet e përziera luajtën në mendjen time pasi isha i trishtuar për t'u larguar, por më pas i lumtur për të shkuar. Unë hyra në kopsht. Aroma e limonëve që vareshin në degë dhe pemët e portokallta të arta të cilat ishin vërshuar nga frutat e reja mbushën ajrin.

Unë shikova nga dritarja e makinës derisa drita qelibar që derdhej në verandë u zbeh dhe maja e çatisë gri u zhduk plotësisht. Ndjeva ankthin e së ardhmes së panjohur ndërsa largoheshim nga shtëpia jonë. Agimi u ul në horizont, dhe ndërsa dielli ngrihej ndriçoi ngadalë qytetin, duke shkëlqyer në dyqanet e braktisura dhe ndërtesat e rrënuara. Vendi që doja ishte zhdukur. Qyteti i zhurmshëm dhe i zhurmshëm i Tiranës kishte pushuar së ekzistuari, duke u kthyer në një qytet fantazmë. Sa më shumë që largoheshim aq më shumë ndjeja një zbrazëti të thellë; dhimbja dhe trishtimi brenda meje u rritën. E ndjeja buzëqeshjen time duke u zbehur si jeta që po linja pas. Doja të bërtisja në mënyrë që kjo nyjë frike dhe pasigurie të dilte nga trupi im.

Ishte kjo çmenduri? A po largohesha vërtet nga vendi im, familja dhe miqtë e mi, shtëpia ime, apo ishte thjesht një provë e aftësisë sime? "Zgjohu grua", zëri më kumboi në kokë. Ky nuk ishte një udhëtim pushimi diku në bregdetin e bukur, duke lënë shtëpinë për një ose dy javë dhe duke u kthyer në normalitet. Ky ishte një udhëtim i pasigurt në rrugën drejt fatit të panjohur që do të ndikonte në gjithë jetën tonë.

Nuk jam i sigurt se si, ku dhe kur ... nuk jam i sigurt për rrugën që po merrnim, sa kohë do të merrte, çfarë do të ndodhte dhe kur do të përfundonte.

Ishte sikur të merrnim një shans të rastësishëm në mes të një deti të vrazhdë duke mos ditur se në cilën anë do të na tërhiqnin valët, duke shpresuar disi se ne nuk do të përfundonim si trupa të pajetë që lëviznin në breg të detit. U mblodha shpejt së bashku duke kujtuar arsyen e vërtetë që isha në këtë udhëtim, jetën e fëmijëve të mi. Edhe pse komunizmi ishte zhdukur në Shqipëri vite më parë, historia e luftës dhe gjakderdhjes, gjakmarrja familjare, krimet dhe pasiguritë e jetës në vend do të përsëriteshin. Lufta civile u prish. Gjaku i njerëzve njollosi trotuaret, kënga u shndërrua në vajtime dhe humbja në zemërim. Madje kishte një urdhër për bombardimin e civilëve me ajër ose hedhjen e gazit ndaj tyre në disa qytete në jug, por pilotët nuk iu bindën urdhrit.

Në vend të kësaj ata u arratisën dhe fluturuan për në aeroportin ushtarak në Itali ku dëshmuan të vërtetën. Ne morëm fluturimet tona të para nga Tirana në aeroportin Malpensa të Italisë, pastaj ndryshuam në aeroportin e Dusseldorf -it në Gjermani. Dhe ndërsa na morën me makinë për të na çuar në Angli, ne u lamë në mes të pyllit diku në Belgjikë. Ne u përpoqëm të krijonim një hapësirë për t'u ulur diku në mes të pyllit të errët, të përhumbur nga ajri i ftohtë i dimrit që pëshpëriste si zëra shtrigash midis pemëve të lashta dhe në distancë bufave që kërcisnin. Përziheshim të pafuqishëm midis bredhave të brishtë dhe u ulëm në gjethet e lagura, të tmerruar, në heshtje.

Ndjeva që fëmijët e mi ishin mbështjellë rreth meje, të frikësuar dhe të pambrojtur. Ishte ora 3.30 e mëngjesit kur trafikanti u kthye më në fund. "Ai na tha ta ndiqnim dhe arritëm përsëri në anë të rrugës, ku, nën dritën e zbehtë të hënës, pamë një kamion të madh në anën e kundërt të rrugës. Në heshtje, ne ecëm drejt grilave në pjesën e pasme të kamionit që ishte tashmë pjesërisht e hapur. "Shpejt, ngjituni një nga një", pëshpëriti ai ndërsa tundte dorën që ne të hynim, "" dhe ki kujdes të mos bësh zhurmë ".

"Ju së pari, me fëmijë të vegjël," tha ai, duke më treguar mua. Unë hezitova, duke e parë atë të tronditur dhe murmuriti me zemërim, "Po tallesh me mua? Me të vërtetë? Në pjesën e pasme të kamionit? Unë nuk mendoj kështu. Nëse marrëveshja do të ishte që unë dhe fëmijët e mi të hidheshin në pjesën e pasme të kamionit, nuk do të isha nisur kurrë në këtë udhëtim. Kjo është arsyeja pse ne zgjodhëm opsionin e shtrenjtë. Na ishte premtuar! Ku janë pasaportat tona të tjera? ”

"Shhhhhhh" pëshpëriti ai përmes dhëmbëve të shtrënguar duke goditur gishtin kundër buzëve të tij.

Ai u përkul pranë meje dhe përmes dritave të zbehta të kamionit, unë mund të shihja sytë e tij të ftohtë të shurdhër në fytyrën e tij të ashpër dhe ndjeva frymën e tij të ndenjur në fytyrën time. "Dëgjo zonjë, zonjë," tha ai në mënyrë sarkastike, "Nuk ka pasaporta të tjera, nuk do të kërkoja nga ju që të hidheni në pjesën e pasme të kamionit përndryshe. Unë nuk kam kohë për këtë tani, nuk më intereson dhe nuk dua të them asgjë edhe nëse nuk doni të hidheni brenda kamionit. Ky është opsioni më i mirë që keni tani. Ju keni më pak se një minutë për të hyrë brenda para se shoferi i kamionit të zgjohet. "

Vendimi ishte marrë për ne dhe fati ynë ishte në dorën e dikujt tjetër. Duke u ndjerë të pafuqishëm për të bërë asgjë, nuk kishte kthim prapa tani.

Unë isha në mes të askundit, mijëra kilometra larg shtëpisë me fëmijët e mi, kështu që pikërisht atje në atë moment nuk kisha zgjidhje tjetër përveçse të hidhesha brenda kamionit. Më duhej të bëja diçka që nuk e kisha menduar kurrë se do të bëja, diçka që e kisha parë në filma dhe mendoja se nuk do të më ndodhte kurrë.

Nuk pati mëshirë për të kaluar atë kanal në tetor të atij viti. Po sikur të ndodhte diçka e tmerrshme? Askush nuk e dinte që brenda atij kamioni ishin shtatë njerëz që mund të kishin nevojë të shpëtoheshin - madje as shoferi i kamionit. Në atë rast opsioni i vetëm ishte fuqia e shpresës.

Ne mbijetuam, por sa jetë nuk kanë? Ata janë thjesht njerëzorë si ne. Ata u nisën për një arsye ose një tjetër ashtu si ne.

Dallimi i vetëm, ne ishim vetëm me fat. Dhe për atë që mbijetoi, pasi nuk është aq e vështirë sa të fillojë një jetë të re nga zero, ata duhej të përballeshin me racizmin dhe diskriminimin. Pse këta njerëz duhet të trajtohen ndryshe nga të tjerët? Çfarë ka ndodhur me mundësi të barabarta?

Këta njerëz fatkeqë u detyruan të largoheshin nga vendi i tyre. Shpresoj që jeta që është para tyre të jetë shumë më e mirë se ajo që ata lanë pas.

Nuk është dëshira e askujt që të bëhet refugjat. Nuk është ëndërr e askujt për të lënë shtëpitë e tyre nëse plumbat nuk fishkëllejnë mbi shtëpitë e tyre dhe kërcënojnë jetën e fëmijëve të tyre.

Askush nuk dëshiron të largohet nga shtëpia e tyre nëse zemra e fëmijëve të pafajshëm nuk dridhet nga zhurma e tankeve që kalojnë rrugët si gjigantë të plotfuqishëm. Nuk është ëndërr e asnjë prindi që të rrezikojë jetën e fëmijëve të tyre duke u zvarritur në pjesën e pasme të një kamioni ose duke u ngjitur në një varkë të vogël për të kaluar Kanalin, përveç nëse kjo është shpresa e fundit e mbijetesës. Vendoseni veten në vendin e tyre. Ata kanë humbur gjithçka që kanë punuar shumë për të ndërtuar në jetën e tyre.

Si do të ndiheshit nëse do të kalonit të gjitha traumat që ata përjetuan dhe më pas do të përballeni me refuzimin dhe mungesën e identitetit nga shoqëria që ata shpresonin se do t'i donin dhe respektonin?

Ata kanë vuajtur mjaftueshëm. Ata nuk kanë nevojë për keqardhjen tonë. Ata kanë nevojë për një vend dashurie dhe sigurie me njëfarë respekti dhe dinjiteti. Ne shpesh kthehemi në vendin tim, Shqipëri, ku ndryshime të pabesueshme kanë ndodhur gjatë viteve.

Rrugët e vjetra, të dëmtuara dhe shtëpitë gjysmë të djegura janë zëvendësuar me të reja. Tani është një mënyrë e re e jetës.

Është e sigurt dhe njerëzit po ecin pa frikë. Vendi im është rilindur dhe transformuar përsëri në vendin e bukur që kam njohur dikur dhe bregdeti i bukur është plot me turistë që vijnë për të eksploruar në të gjithë botën. Shpresoj që, një ditë këta njerëz të jenë në gjendje të kthehen në vendin e tyre, ashtu si unë sot, pa ndjenjën e frikës dhe të jenë në gjendje të jetojnë jetën e tyre në paqe.


********************************************** ********Yllka aktualisht është duke punuar në një libër që tregon historinë e saj të të qenit refugjate. Yllka e përshkruan librin e saj ‘Shpirti i pathyer: Historia e një vajze malësore’ si një autobiografi/ kujtim të fuqishëm.

Yllka Thompson tha: “Ndodhia është një histori e vërtetë frymëzuese e vërtetë që ndjek jetën e një gruaje të re shqiptare, të një të mbijetuari dhe këmbënguljeje, pavarësisht nga rreziku dhe pengesat që nga fëmijëria e hershme në fazat e shumta të jetës së saj. “Ajo përshkruan historinë bindëse të udhëtimit nga jeta e bllokuar e komunizmit në një jetë të re lirie.

“Është një përshkrim i një jete të padurueshme abuzimi, dëshpërimi dhe sakrifice e cila kapërcehet për të ndërtuar një jetë të re në një vend të ri.

“Çdo kapitull është i mbushur me histori të jashtëzakonshme të jetës reale që përshkruajnë se si mund të kapërcehen vështirësitë.

“Lumturia dhe gëzimi përshkohen me trishtim dhe dëshpërim të thellë, nga fillimi në fund, ndërsa hapat e planifikuar të jetës sime zbulohen para syve të mi, për t’u ngritur përsëri si një feniks nga hiri i ëndrrave të saj të shtrenjta.

"Unë dua që historia ime të tregohet si një histori shprese dhe qëndrueshmërie."*Shpirti i pathyer: Historia e një vajze mali do të botohet së shpejti.

44 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page