top of page

HENËN PRES.....


HENËN PRES.....


Ma rrembyen sonte henën rete e nuk shikoj sytë e tu

Ndjej frymëmarjen tende e pengmarrësve u ulem në gju

.

Me gishtat të kreh flokët ,si i dalldisur aromën ta rufit

Henën pres,patjetër do t'u iki pushtuesve,do t'i ndezë sytë.


Në limanin,me dritën përrallore të henës,anijen ankoro

Më rrembe dhe mua,nuk ankohem,si sirena më torturo.MEDITIM PRANË DETIT


Një yll sonte shuajti etjen në buzët e detit

U dehen valet e puthen gushen e qytetit


I malluar i ndjek e lutem të më sulen me furi

T"ua rrembej yllin e ta var ti,si dhuratë në gji


Dhe uëe të kem ku te falem në tempullin e ri

Në qiellin e pëllumbave.ku ndrit nje tjetër yllësiSA HERË MË TRAZOHET SHPIRTI


Me lumin tim të mirë,kalova deri në të gdhirë

Shpatullat m’i mbeshteti tek bregu i tij i sertë

Më mbuloi me degët e rrepeve të mos ftohem

Më nanuriti ëmbël me një gurgullimë të lehtë


Si një vals melodia e tij vjen të më qetësojë

Ca stërkala nga shpirti i tij, në buzë më hedh

-Flenë edhe zogjtë të të thoshnin një baladë

Prit pak,të bekojë me një tufë lulesh të verdhë


Sa herë shpirti me trazohet tek ty vij kokëulur

Tek ty gjej ngushellim,e imja e bukura Bistricë

Ti,me një pece ballin ma lag me ujin e bëkuar

Më shkund nga supet:Mbahu mor burrë një çikë
NDJESI TRISHTIMI


Ky i paudhi trishtim seç m’u shfaq si hije përpara

Një gjethe vjeshte e verdhë befas m’u ul në sup

Larg fshihem, në humbëtirën e kuqe të përendimit

Ai vjen nga prapa,kërkon një përqafim fare pa turp


Kujtimet e kuqerëmta humbin toruan në horizont

Trazohen me gjethet e marra në sokakun e vetmuar

Hëna e zbehur dridhet e yjet e përgjumura nuserojnë

E në shpirtin e së dashurës,ca pika malli kanë vesuarANKTHI I KTHIMITDallëndyshet sot iu përgjeruan qiellit të hapë pistën

Vetem një copë brenge morem me vete për udhëtim

Me ca klithma dhembje kyçen derën e folesë se tyre

E mallin e varen në qafë ta kenë si hajmali në fluturim


Sinjali i nisjes u dha, një pusullë nxitojnë të më lenë

-Lexo amanetin, e ke aty brenda, në një qoshe në fole

Pastaj krahët e përmalluara përqafojnë të brishtën erë

E orkëstrojnë të trishtën melodi ‘’O e bukura More’’


Në thellimin e hidhët t’i shoh të vijnë si agu në kaltërsi

Ngarkuar në krahë të mbajnë si nuse të mirën pranverë

Ndofta rihapet edhe porta e endrrës sime,kjo fole e kyçur

Të mbushet me dritë, të varen në të si llamba,yjet e terë .


E PREK BUTËSISHT

Nuk u ngopa jo, me aromën joshesë të manxhuranës

E ziej dhe e pi si çaj,të më dehen sytë,si sytë e Zanës


Buza xheloze mbajti ca pika qe puthja të ketë aromë

Gusha i vargezoi gjethet dhe i tha lulezimit, lulezomë.


E prek dhe në vesh i peshpëris: Ah, moj manxhuranë

Një sykaltër më ndjek fshahurazi, nga dritarja matanëPSHERËTIN DHE LUMI


Nuk më qetësoi prapë fytyrëkaltri im, e mira Bistricë

Në zall më shtroi një gune e gur të latuar më vuri jastek

Spëktakël bëri më hënën në një vallëzim elegant,brilant

Pastaj e mori prej dore e ma solli si nuse të bukur në breg.


Kuvendojmë të tre në grahmat e natës së shurdhët, mister

Hëna e dhembsur më puth sytë e lumi diçka seç më thotë

Në rezonancë me drithmat e zemrës edhe deget e shelgjeve

E larg, ah larg, perpilitet një emdërr me dhimbje aq shumë


Ca gllenjka kaltërsi më jep lumi të kungojë shpresën time

Me ujë kristali freskon endrrën qe është vyshkur aq shumë

Me fërfërimë të shelgjeve më sjell buzeqeshjen e së dashurës.

Por prapë,i miri im lumë,s’më ul qerpikun e syrit për gjumëDRITARËN LE HAPUR


Sonte hëna më tha se do të vonohet pak

E pres si dikur, në gjumë të më vijë

Dritarën e le hapur,të hyjë


Si xixëllonjë prilli zgjat dorën e florinjte

Flokët m’i shpushpurit lehtë-lehtë

Sytë m’i lyen me dritën e vet


Puthja hënore ma shtyn ngadalë endrrën

Se kush zbret shkallët nga një yllësi

Hutohem,s’është hëna, je tiRRUGËTIM...


Monopati rrepirë tani bëhet më i ngushtë

Dihas me zor e kacavirrem në të përpjetë

S’më lë rehat edhe ky diell që më ndjek

Është lodhur dhe ai,në të tatëpjetën zbret


Kur të arrij tek ca shkembinj të thepisur

Ai, atëhere do të më lë e do të përendojë

Porosinë do t’ia lë një engjelli që më pret

Të më marrë në krah e prapë të rrugëtoj


Rrezet e diellit një mengjes seç më ulen

Në një fushë, të mbjellë e të korr grurë

T’ia çoj zotit bukën e bekuar për darkë

Pasi ta gatuaj në drekë e ta pjek në furrëDITË VJESHTE.....


Dita e sotme u zgjua nervoze

Me dhembje koke

Nuk është si dje...

Mengjesi i syve

Me mjegull hiri


Ndofta i vjen keq për gjethet

Qe i thonë lamtumirë duke psheretitur

Ndofta s'i pelqen ngjyra e melankolise

Qe i hedh me nge

Gjinjve të zbuluaraSytë e diellit janë të qelqtë

Pa shije

Dhe drita indiferente

E shpëlarë

E vakëtËshtë ugjuar herët edhe era

Nuk është si dje

U ftoh natën

Kollitet...

RënkonU hutua edhe shpirti yt e dashur

Nga sytë e qelqtë të diellit

Më erën qe renkon

Kurse tek unë

Bulëza të kafta rigojnë
16.ME SHIUN NUK U ZURA SOT


Me shiun nuk u zura sot

Vetem heshtja

Lotonin sytë e tij pareshtur

Mbi pëlhurën e hirtë

Një copëz melankoli.


Me shiun nuk u zura sot

Vetem degjoja

Ca tinguj në mijëra tela nën qiell

Si melodia e një violine të çartur.

Me muzikë funebre


Me shiun nuk u zura sot

Vetem shikoja

Një mantel të qendisur prej hiri

Në krahët e shpirtit të më hedh

Me butësi.Me shiun nuk u zura sot

Vetem ndjeja

Pikat e mallit të binin mbi gjoks

Të më lagnin dashurinë

Qe dridhej si gjethja e lagur


Me shiun nuk u zura sot

Për ty e lashë

Sytë të më lagte

Buzët të më njomte

Të rreshqiste në gushë

64 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page