top of page

Harta e shatërvanit tek “Mobileria”


Menekshe tek “Dinamo”

Nga Fatmir Terziu

E kreh Bulevardin minifundi i ndezur

Yjet shëtisin pjerrtazi ndër butësi

kur fllad i lehtë i Krastës

nuhat poshtë diagonales së hapave

vitet ikin si shkuma e bardhë

ju ktheheni, lakuriq dhe vetëm në gotën time

me aromën e kafesë dhe kaçurelit,

buzët e tua: kujtime që zgjon loja me gotën

sytë e tu: trajektore e shkulur nga retina

në një trotuar të fryrë pas shiut shtriqet Hëna

kolovitet mes xhamave dhe garoni bashkërisht

për të zgjedhur mes luleve.

E kështu gota më zbeh ngjyrimet

sytë e mi shpotisin me yjet

atje tutje trupi im i lehtë vetë

zgjohet i dehur nga menekshetë.

2019-2020

Harta e shatërvanit tek “Mobileria”

Nga Fatmir Terziu

Ndërsa dremiste porja buzëplasur e Tokës,

Ajo i përkiste lutjes së stërkalave

me një botë të çuditshme

me dy syçka të ndritshme

të lodhur nga sinfonia e takave

në dy krahë të një kumurie

cfilitet e lëngët poshtë

në një hapësirë të mistershme

duke ëndërruar të hyjë prej vitesh në atlasin

ku hartat janë sozia e gjeografive

me vende të shkelura me sy,

me tempuj të ngritur në tru,

vetëm për të shuar etjen

e një copë barri të lagësht

që mbin enkas drejt buzëve të shatërvanit.

Pasditeve ne shkruanim në arratisjen nga fëmijëria

hartat e përlagura të shatërvanit tek “Mobileria”.

2019-2020

10 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page