top of page

GRUAJA DHE GJIRAFATGruaja kujton

se dikur bënte pjesë

në një familje gjirafash.

Lëkura e tyre e ngrohtë

e piqte ajrin si tjegull.

Fuqia e gjirafave qëndronte te qafa,

qafa e gjatë dhe muskuloze.

Vuajtja e tyre ishte po qafa,

përkulja mbi drurët tropikalë, të shkurtër.


Peizazhi u fshi një ditë,

u fshinë kokat, gjunjët delikatë, kurrizet pullalie,

mbetën vetëm qafat, qafa e pjerrët e gjirafës

e hutuar midis fletës së bardhë

si shkallë lëvizëse aeroportesh

që tërhiqet ngathët mbi pistën e lagësht

pas ikjes së avionit.

20 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page