top of page

Fotografi të pabesueshme tregojnë se si Londra festoi Ditën e VE në 1945


Dita e VE 2020: Fotografi të pabesueshme tregojnë se si Londra festoi Ditën e VE në 1945

Festat vazhduan deri në orët e para

Kur kryeministri Winston Churchill iu drejtua kombit në fund të luftës në Evropë 75 vjet më parë festimet shpërthejnë në të gjithë Londrën. Ligjet e licencimit u qetësuan atë natë në 8 maj 1945 dhe palët vazhduan në orët e para. Një Princeshë adoleshente Elizabeth vallëzoi në xhuma edhe pasi u fut në turmat pa u vënë re jashtë Pallatit Buckingham.

Mbretëresha e ardhshme, atëherë vetëm 19 vjeç dhe motra e saj Princesha Margaret, 14 vjeç, iu bashkuan mijëra zbuluesve ndërsa u mblodhën para rezidencës Mbretërore.

Fryma optimiste e asaj dite përcaktoi brezin e ardhshëm që do të njihej si lulëzon fëmijët, ndërsa ata përparonin në kohën e paqes në Britani.

Këtu janë disa foto të mrekullueshme që tregojnë se si Londra festoi në 1945.39 views1 comment

1 Kommentar


Timo Merkuri: Shume te bukura dhe domethenese ne gezimin qe kane dhe qe na e sjellin te gjalle edhe sot. Madje aventuren e dy princeshave e kemi pate dhe ne nje film. " Nata e princeshave" I realuzuar me art.

Gefällt mir

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page