top of page

Fjalë plakash


Ildije Xhemali

Një kafe me fëmijtë

Pleqëve "prisni kokën" t'mos jen' nëpër këmb' Ju t'gëzoni jetën, t' ndriçoni k'të vend Djalin çon në kopësht me makin' të re Qerpiku i shtuar t'mos bjeri përdhe

Vesa e shiut t'mos prishi meikap Kafen e mëngjesit shoqërisht n'lokal Në do nuse klasi një bens gjerman' S'je i zoti? ! Thuaj :"Nuk ma mban"

Me hijen e mëngjesit, bijë mos u mat Je nënë, me shëndet, ky është fat Nuk je ministrja e Gjermanisë Plot shtat' fëmijë e nga trupi Miss

Dhe për ty, bir, kam jo pak "dajak" Nderom sa jam gjall',s'kthehem , jo prap' Nuk të hyj në qese, s'ankohem, kam plot Rriti fëmijtë me mas', si sot e mot

Do ju lën fuqitë, fitimi shteron Rritet fëmija, më shumë të kërkon Ma vër veshin, m'i dëgjo këshillat Harroni ankimet, harroni t'bërtiturat

"Sa e lumtur jeta do ishte pa pleq Zakone dhe norma t'i çonim, në dreq" Kështu kemi thënë dhe ne në rini Por. ..jeta s'ësht' e shesht', tepsi.

Pa do vi dhe koha të nd'rroni mendim Dëmi qoftë i vogël, le të jet' pendim.

Nga përmbledhja me poezi "PETALET E shpirtit "

16 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page