top of page

Fatmir Terziu: Butrinti


Butrinti


… po ikte Deti, askush nuk e shikonte.


Dallgët treteshin e bëheshin akuj

rëra rrëshqiste kthehej në ar. Pulëbardhat,

ktheheshin zjarr dhe Liqeni, bëhej një vend imagjinar.


Gjallesat e nënujshme kërkonin copëra historish, Libri u shqye

në një aureolë kaçurrelash që mbanin dallgët gjallë

peshqit për të ushqyer. Toka u ngrit disa pashë,

përtej thashëthemeve në një guackë të errët,

që fshinte një kandil deti,

drita doli më herët

e deti u kthye nga sikleti.

12 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page