top of page

Familja mbretërore dhe kombi në zi


Mbretëresha Elizabeth II vdes në moshën 96-vjeçare: Familja mbretërore dhe kombi në zi

8 SHTATOR 2022 • 18:43


Nekrologji: Madhëria e saj Mbretëresha Elizabeth 1926 – 2022


Mbretëresha, monarkja më jetëgjatë e Britanisë, ka ndërruar jetë në moshën 96-vjeçare pas 70 vitesh në fron. Pallati Buckingham ka thënë se Mbretëresha 'vdiq paqësisht' këtë pasdite në Balmoral. Bashkëshorti Mbreti dhe Mbretëresha do të qëndrojnë në Balmoral dhe do të kthehen në Londër nesër.

Buckingham Palace konfirmoi të enjten gjatë drekës se Madhëria e Saj kishte qenë nën mbikëqyrjen mjekësore në Balmoral pasi mjekët e saj ishin "të shqetësuar" për shëndetin e saj.

Të gjithë fëmijët e Mbretëreshës, si dhe Duka i Kembrixhit, udhëtuan menjëherë në Balmoral. Mbretëresha u fotografua për herë të fundit duke emëruar zyrtarisht kryeministren e re, Liz Truss, në Balmoral të martën, detyrën e saj të fundit publike. Ajo shtyu një takim virtual të Këshillit Privy të nesërmen pasi u këshillua nga mjekët të pushonte.

Mbretëresha Elizabeth II ka lënë pas katër fëmijët e saj, tetë nipër e mbesa dhe 12 stërnipër.

Djali i saj i madh, Princi Charles, tani do të bëhet Mbret, ndërsa djali i tij i madh, Princi William, Duka i Kembrixhit, merr postin e trashëgimtarit të fronit.

28 views1 comment

1件のコメント


FJALA E LIRE FREE SPEECH
FJALA E LIRE FREE SPEECH
2022年9月08日

Very saddened to learn of the passing of her majesty Queen Elizabeth II. Her remarkable reign touched and moved so many; remaining steadfast in her duties as a mother and our monarch to the end. My family and I send our deepest condolences to the royal family and to all those who admired her service to our country for seven decades.

Rest in peace.

いいね!

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page