top of page

Emri i fisëm i shekullit


STERJO SPASSE, emri i fisëm i shekullit

Si shenjё “dyjare” e kohrave, nё atё llagap

gjejmё vetёm njё shpirt, atё tё shqiptarёve

mё te fisёm tё ketij shekulli*….”

Nga SPASSE THANASI

Spase Niço morri siharriqin

Te kisha e vjetёr poshtё fshatit ndali

E platitnin rrezet e para tё diellit mbi male

Realizoi dёshirёn e shpirtit tё kishte djalё

Jehonte bregu me tingujt e njё kёngёtari

Oshёtinin zallishtet pёrbri diellit matan bregut shkёmbor….


Spasja voziste varkёn

Pёrplasej lehtё – lehtё nё valёzimin e liqenit

Ajёr i freskёt i flladiste fytyrёn

Sterjo, e quajti djalin e porsalindur

Si xhunxhule tё porsacelur dhe aromё tё borzilokёve

E futi nё kujtesё, nё tё gjithё qёnien e tij….Gllomboçi dёgjoi nёpёr natё kёmbanat e Shёn Marenёs

LLogma e pelikanёve hapi krahёt e u ngrit duke shkundur

ujёrat…

Oshёtiu mbi dymbedhjetё manastiret e kuq tё Golemgradit

Mbetur prej ditёs kur manastiret pasqyrohen kokёposhtё mbi Prespё

Bashkё me humbёtirat dhe mrenёn e argjendtё

Ora e krijesёs sё cuditshme, me emrin e fisёm tё shekullit

Can ujёrat nё magjepsje fluturake , mbi shtёpitё qё

mbulohen prej rrjetash…

44 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page