top of page

DUKE SHЁTITUR NЁ QILIMIN PREJ GURI…


DUKE SHЁTITUR NЁ QILIMIN PREJ GURI…

- Qyteti i Gjirokastrёs ngjan si yll qё ndricon nё

supin e maleve plot kёngё, si njё qilim i veshur

me kalldrёm shumёngjyrёshe gurёsh radhe-radhe…

……………………………………………….NGA SPASSE THANASI

Gjirokastra kacavjerrur nё faqen e malit

Nuk shqitet qё aty sikur qameti tё bёhet

Bregu i lartё pёrbri Grihatit

Pёrcjell castin e lumtur gjithё krenari

Tek kullat e larta tё Kёshtjellёs

Me teqe tё vetmuar rrethuar me qeparisa…Lagjet, pёrrenjtё dhe urat qё lidhin pjesёt e qytetit

Lёshojnё mallin prej majёs sё Malit tё Gjerё

Fluturojnё kohrave duke shёndritur e vezulluar

Rrezet e diellit si para argjendi hedhur nё qiell…


Sfond gurёsh i qendisur

Nё pёlhurё rrugёsh tё pjerrёt

Nё sheshin e Pazarit plot ngjyrime

Peizazhet bёjnё heshtur serenata dashurie !...


Frymon bukuria

Me pirgje tё mjegullёs mijёvjecare

“Gostia e yjeve” nё sytё e mi ka

Agimet e shekullit nё trokitjen e qytetёrimit…


Nёn petkun e “traditёs sё dikurshme”

Bukuria e peizazhit me “dashuri tё dehura”

Sjell nёn dritёn e praruar tё hёnёs

Lёvizje universale nё “lёmin” qё mbёshtjell rruzullin!...

15 views0 comments

Comentarios


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page