top of page

Diskurset e Gjergj Fishtës në Një


Diskurset e Gjergj Fishtës në Një

Nga Fatmir Terziu


Lavdi atij prej dhjetëra emrave të Kongresit të Manastirit

për dhuratën e së mrekullueshmes dhe tej të zakonshmes

që për hartimin e alfabetit shqip iu lut qiellit

dhe ua huazoi zogjve

lirinë e bekuar të shkrimit.

Ai që bëri që dielli të na ngrohë në vatrën tonë, qielli të shtrydh shi

në rrjedhë tek Kisha e Gjuhadolit

e eshtrat të mbidhen me shkëndijë

mes Drinit, Gjolit

atje lart në Veri,

që ti shpërndajnë mesazhin ngado Globit

errësira po zbret në Shqipëri.

Ai që bëri që Hylli i Dritës të shkëlqej edhe në Shkodër,

hëna të zverdhet

se mishi i robit ikën,

e kocka e tij mbetet.

Ai që drejtoi erërat, refrenin e zogjve

në vargun e pastër të lirisë

për t'u dhënë fuqinë e pavdekshme të gjithë robve

të këndojnë shekujve Lahutën e Malcisë.

Ai që me eshtrat e tij thyen në dallgë grilat e deteve.

Ai që urdhëron lëngun e hardhisë dhe të grurit.

Ai që iu dashurua shqiptarit në krahët e shqiponjës.

Ai që i dha vargut një sy të zgjuar.

Ai që ende i thërret Botës:

Jam i lirë, jam në ujërat tuaja … mos më keni harruar?!

47 views2 comments

2 Kommentare


Eshref Ymeri
Eshref Ymeri
05. Sept. 2022

I dashur Profesor Fatmiri,

Urime nga zemra për këtë “shtatore” të shkëlqyer që i keni ngritur Fishtës së Madh me artin e vargut tuaj poetik. Fishta me siguri që ka qenë i Bekuari i Hyjnisë, e Cila e mori në gjirin e vet në vitin 1940, duke mos lejuar që të binte në duart e kryekriminelit Enver Hoxha për ta torturuar dhe vrarë mizorisht për demaskimin shembullor që u pati bërë egërsirave serbosllave.

Fishta është burrëria dhe lavdia e kombit shqiptar, ai është dinjiteti, nderi dhe krenaria e nacionalizmit shqiptar. Ai është burim i pashtershëm frymëzimi për të gjithë shqiptarët me vetëdije të lartë kombëtare. Por, në të njëjtën kohë, Ai është edhe shuplaka më e rëndë për të gjithë…

Gefällt mir
Antwort an

I dashur Prof Dr Eshref Ymeri,

Ju jam shumë mirrënjohës për këtë koment, pasi në një poezi të dedikuar At Gjergj Fishtës, të parit poet shqiptar të nominuar për Nobël, ka mjaft gjëra që ushqehen nga diskursi me të cilin ju e ndani në komentin tuaj. Buk e di komunizmi deshi t'i zhdukte kockat e tij, por në injorancën e tij e dërgoi në dyfish pagëzim dhe në pavdekësi pasi ujërat janë ato që bashkojnë të gjitha kombet dhe nuk kanë „kufij“… Respekte!

Gefällt mir

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page