top of page

Disa pyetje janë akoma të rrëndëishme nga fjalimi i Sir Keir Starmer


Partia Laburiste zhvilloi Konferencën e saj të radhës në Britani të Madhe. Kjo konferencë konsiderohet si konferenca e fundit e kësaj force politike në prag të zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare që zhvillohen në vitin 2025. Por, ndërsa kjo konferencë konsiderohet si hapi i parë që e delegon liderin e kësaj partie drejt postit të Kryeministrit të Britanisë së Madhe, pasi edhe Poll e ka çuar disa pikë në avantazh të konservativëve, disa pyetje janë akoma të rrëndëishme nga fjalimi i Sir Keir Starmer.

Ju ka munguar fjalimi i Sir Keir Starmer? Më lejoni ta përmbledh për ju:

Keir Starmer nuk tha asgjë: asgjë për përgjysmimin e inflacionit, asgjë për ndalimin e anijeve, asgjë për të ardhmen e familjes suaj, asgjë për asgjë. Plani i vetëm i laburistëve është të shpresojë që të harroni se Angela Rayner është nënkryetare. Për këtë arsye Fjalimi i Sir Keir Starmer ishte i gjithë shkëlqim dhe pa substancë.

Laburistët ende nuk kanë dalë me ndonjë zgjidhje afatgjatë për sfidat afatgjata të Britanisë. A kthehen duke i ndalur varkat? Jo.

A e mbështesin ata investimin tonë të transportit prej 36 miliardë pound? Jo.

A i mbështesin ata reformat e paraqitura nga konservativët në arsim? Jo.

A e përmendi Sir Keir Starmer imigracionin? Jo.

Laburistët kanë frikë të trajtojnë problemet afatgjata të Britanisë. Ndryshe ndodh me konservativët që janë mjaft të hapur. Kjo është arsyeja pse ka ende pyetje.

Të lirë në çdo sasi.

Konservativët po i japim fund humbjes së HS2 - dhe po riinvestojnë çdo qindarkë në qindra projekte transporti në të gjithë vendin. Ata po prezantojnë planin e parë afatgjatë të fuqisë punëtore të NHS - dhe po rrisim moshën e pirjes së duhanit nga viti në vit për të krijuar një brez pa duhan.

Ata po reformojnë arsimin – në mënyrë që çdo fëmijë të marrë një arsim të klasit të parë. Kështu duket qeveria e sotme mbetet e arsyeshme të mbetet afatgjatë.

10 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page