top of page

Disa gjëra të tjera vërtet të çuditshme për të cilat nuk besoni se kanë ndodhur në Londër


Bankieri italian Roberto Calvi

Disa gjëra të tjera vërtet të çuditshme për të cilat nuk besoni se kanë ndodhur në Londër


Disa gjëra shumë të çuditshme kanë ndodhur ndër vite


Londra ka parë disa ngjarje mjaft të çuditshme në historinë e saj të gjatë dhe të shtrembëruar pos viteve. Qyteti ka parë ngritje dhe rënie të shtëpive Mbretërore, është bombarduar nga lart, u rindërtua pas Zjarrit të Madh dhe mbijetoi nga plagët dhe pandemitë. Por historia e mrekullueshme e Londrës përfshin disa ngjarje të çuditshme që Historia nuk i tregon.

A keni parë ndonjëherë hundët e njerëzve gurëve në monumentet e famshme të Londrës? A keni dëgjuar për pilotin e inatosur të avionit që fluturoi përtej Tower Bridge? Po me trenin që transportonte vetëm njerëz të vdekur?

Nga budallallëqet deri tek paqartësit, këtu janë 11 gjëra vërtet të çuditshme që nuk do të besoni se kanë ndodhur në të vërtetë në Londër:

Një piramidë gjigante për të mbajtur trupat e vdekur ishte gati për t’u ndërtuar. Londra pati një problem të sëmurësh në vitet 1800 dhe nuk kishte më vend për të varrosur kufomat. Zgjidhja e çuditshme e arkitektit Thomas Wilson ishte një piramidë 93 katëshe në majën e Primrose Hill për të mbajtur qindra kufoma. Planet e tij madje përfshijnë një avullore për të transportuar të vdekurit në vendin e tyre të fundit të pushimit. Ajo që u bë e njohur si Piramida e Vdekjes, por nuk u ndërtua fatmirësisht.

Shërbimi i trenit në Londër vetëm për njerëzit e vdekur. Një mënyrë tjetër për të zgjidhur problemin e varrosjes së të vdekurve të qytetit ishte Hekurudha e Nekropolit në Londër. Nga 1854 në një shërbim të veçantë të trenave nga Waterloo u transportuan kufoma të vdekurish në një varrezë në Surrey. Mjaft shqetësues, por sigurisht praktik. Trenat u përdorën për gati 100 vjet derisa Stacioni Hekurudhor i Nekropolit në Londër pësoi dëme të mëdha me bomba në vitin 1941.

Lumi Thames ngriu. Deri në kohët moderne dimrat në Londër ishin të gjatë dhe të ftohtë sa të ngrinin lumin Thames. Panairet e Frost u zhvilluan në akull, ku njerëzit kishin patina, shisnin mallrat e tyre dhe luanin futboll. Kjo ia kalon Mrekullisë Wonderland, a besohet?

300,000 gallona birrë përmbytën Tottenham Road Road. Kjo mund të tingëllojë si argëtim dhe lojëra, por përmbytjet kurrë nuk mbarojnë mirë, pa marrë parasysh lëngun. Kur një fabrikë birre shpërtheu në Tottenham Road Road në 1814 rrugët mbusheshin me birrë. Deri në 323,000 galloa birre vranë 8 njerëz që jetonin në lagjet qark.

Thuhet se një autobus hipi mbi London Bridge kur ajo u hap. Tower Bridge hapet në mes por jo zakonisht kur ka autobusë në të. Në vitin 1952 një shofer autobusi pati frikën e jetës së tij kur ura filloi të hapet ndërsa e kaloi atë. Rojtari që zakonisht i binte një zileje, para se të dy seksionet duhej të ngriheshin, nuk arriti ta bëjë këtë. Shoferi arriti të drejtojë autobusin mbi një hendek prej gjashtë metrash dhe shpëtoi jetën e 20 pasagjerëve të tij.

Një pilot i mërzitur i RAF fluturoi me një aeroplan mbi Tower Bridge. Në një tjetër incident të çuditshëm, por të vërtetë, mbi Tower Bridge, Alan Pollock fluturoi ilegalisht hapësirën e monumentit të famshëm në Londër në vitin 1968. Piloti ishte i mërzitur, pasi që Ministria e Mbrojtjes kishte dështuar të shënonte 50 vjetorin e themelimit të RAF.

Në vitin 1998, një burrë tjetër u mundua me synimin për të vendosur 30 hundë prej guri në ndërtesat e njohura në Londër, përfshirë Tate Britain. Artisti Rick Buckley po protestonte për rritjen e kamerave CCTV në kryeqytet. Ai mendoi se ishin shumë intimative. E padurueshme?

London Underground bëri parfumin e vet. Për disa arsye, London Underground dikur mendonte se një parfum i porositur posaçërisht do t’i bënte stacionet Tube më të durueshme. Në prill 2001 katet e stacioneve të St James’s Park, Euston dhe Piccadilly Circus hundët diktonin tjetër aromë, ku dukej se hapësirat ajrore ishin të mbuluara me një aromë të quajtur Madeleine. Ideja ishte që aroma e lules të lëshohej nëpër hundët e pasagjerëve, por siç duket ajo ishte dhe mbeti një erë medicinale.

Një rrokaqiell shkriu pjesë të një makine Jaguar. Kur Walkie-Talkie u përfundua në vitin 2013 u vërtetua se kishte disa veçori të papritura. Drita që reflektonte nga struktura prej xhami shkriu nga dielli pasqyrën e krahut dhe simbolin e Jaguar sikurse të ishte prej një dore njeriu. Martin Lindsay la makinën e parkuar pranë adresës Rruga Fenchurch për dy orë vetëm për t’u rikthyer në më pas. Por pasatj u habit kur pa… rrokaqiejt e kishin shkrirë një pjesë të Jaguar.

Një shoqëri sekrete varr një bankier nga Blackfriars Bridge ... me gjasa. Në qershor të vitit 1982 një nëpunës postar gjeti një bankier italian të poshtëruar të varur në Ura e Blackfriars. Roberto Calvi u kap në një skandal bankar miliardë dollarësh dhe u largua nga Roma me një pasaportë të rreme një javë më parë. Vdekja e tij u pasua si një vetëvrasje në fillim, por familja e tij pretendoi se ai ishte vrarë. Një çelës që u gjet dyshohej se ishte i shtëpizës masonike "fretërit e zi". Pyetjet u shtuan…

35 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page