top of page

Diamanta Zalta: PA EMËR Një yll mori zjarr në rënie dhe ngricat e ajrit ,

 e rrëmbyen në gji .

Në pervazin e një dritareje  të mbyllur ,

Xixëllonjat dhe Terri  bënin dashuri .

Në piskamën e dritës së hënës ,

 Virgjëreshat rreze u drithëruan nga një mallë  ,

 Dëshpërimi i luleve u qëndronte përballë .

Një dallgë shkumëbardhë  , e  flashkët

u plandas në këmbët e një shkëmbi  ,

si një fjalë e bukur , e pa përmendur  ,

zog i destinuar të vdiste pa  emër ...

AMORFE

 Ç´të jetë vallë kjo fashë inkandeshente

 e etur thellësisht për jetë ,

për ku endet e kë kërkon të gjejë ?!

Dergjet nëpër terr , dhe e padepërtueshmja bëhet Dritë .

 Shtëngatë  verbuese , viktimizuese çdo dëshirë .

 Vuajtja është tepri shpirti  ,

mendimi është fryti që stuhia nga pema  e shkundi  .

Syri gjithërrëfyesi , Poezia vatra e përflakur

Pranvera fëmijë i rritur ,  kërkon në hamendje djepin ,

që koha diku e mban fshehur  .

Ti nuk je me të mitë !

Edhe pse Dritë e dalë nga dritë !

Unë mbetem amorfe në Unin tim kokëfortë  ,

i besoj veç Perëndisë .

Në orët e hidhërimit më pëlqen  ,

në një Poezi të të qëndis ...

DRITIM 

Dritim i beftë ,

 konturon silueta zjarri brënda qënies  ,

 dhe në shkujdesje pësojmë një çvendosje .

Shkojmë aty ku perceptimi kthehet në formë ,

konstelacione yjemendimesh na ndriçojnë ,

 ndjejmë një forcë marramendëse përjetimi  ,

 të cilës i jemi fshehur si trëmbjes së skllavërimit .

Harrojmë se  çdo përjetim , i llogaritur është  nga Krijuesi ,

me përpikmëri edhe Class  ,

 rrëfimi i zëmrës tek mëndja bëhet me ndjesi ,

dhe pa fjalë .

Poeti i gdhend të gjitha  në varg .

Mardhënie abstrakte që afër janë sa edhe  larg .

Natyrë njerzore e derdhur në gjithprani ,

në një kohë sa ç´zgjat boshatisja nga një anë e sahatit me rërë ,

sa shkrepja e një aparati mbi një zog të kadifenjtë , mbi degë .

Kumtime të çmuara shpirti sa për një jetë .

Është aq e madhe magjia  e fjalës  ,

shkruar me frymën e njeriut , mbi një fletë .

ERA DHE DETI KUR DIALOGOJNË

-Ekzistojne ca ura të çuditshme   , 

mbi kokat tona ,

ndërtuar nga sytë tanë .

-Askush s’i sheh ,

Askush s’i pandeh

Prej ajri janë .

-Kur në ty  nis papritur stuhi , 

dhe një pikë shiu m´i afrohet syrit  ,

një psherëtimë më lind e  vdes mbi buzë , e  njomë .

 Në njelmin tënd   bie e laget ,  një sekondë .

-Eshtë  e shenjtë ! Si një trëndafil i kuq me gjak njeriu  ndër dej .

Ndaloj frymën tek bie , të afrohem edhe ca

Që ta ndjej.

-Paska tingull loti . . .  kur mbush një guackë?

 Unë  këtu , ti  gjithmonë  matanë  !

Ekziston një urë që s´ekziston   ,

ndërtuar veç prej syve tanë .

18 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page