top of page

DHJETË MOTIVE POETIKE
Nga Kozma Gjergji

(Janë të botuara vite më parë në antologji të ndryshme në Itali.)


NDARJE


Bie shi

Herë i butë

E herë me rrebesh.


Bie mbi rrugët

Ku shëtisnim bashkë

Si melodi fërgëllonjëse

Nëpër tela.


Bie mbi detin e blertë të fushës

Ku të dy zhyteshim ethshëm

Në kërkim të perlave.


Bie mbi urën e drunjtë

Ku ndaleshim shpesh

Të admironim lumin

Duke lëshuar petale në rrjedhë

Që iknin shpejt

Si çastet tona të papërsëritshme.


Bie shi…

Mbi binarët e lagur

Treni çon larg

Nëpër mjegull dhe natë

Dhimbjen e ndarjes.NË VENDLINDJE

Këtu gjithçka

Më buzëqesh

Dhe shikon

Tërë pritje.NJË PYETJE


Një pyetje Perëndisë:

Përse rruga e Shënjtit

Çon në shkretëtirë?!AJO…


Ajo i beson filxhanit të kafesë,

Unë veç syve të saj të mëdhenj.

Ajo i beson ëngjëllit mbrojtës,

Unë veç çastit tonë hyjnor…KA LULE


Ka lule që vyshken

Pa e njohur shkëlqimin e tyre

Dhe pa e ditur se

Ç'dhurata iu bënë syve…VIGJILENCA


Veshët vigjilonin buzët,

Dritaret vigjilonin rrugët,

Muret vigjilonin fqinjtë,

Gostia vigjilonte miqtë,

Krevati vigjilonte dashurinë,

Varri vigjilonte vdekjen,

Vigjilenca vigjilonte vigjilencën.VITI I RI


Çdo tridhjetë e një dhjetor

Mblidheshim rreth tavolinës së varfër

Dhe sobës së ftohtë,

Mblidheshim rreth shpresës së re

Dhe uronim: "Qoftë vit i mbarë! "URAGANI


Me ç'tërbim theu degë,

Shkuli pemë me rrënjë

Dhe e shkretoi pyllin madhështor!

Por farat, farat

Nuk i zhduku dot.SHËNJTORËT


Djajtë

I kam takuar gjithandej,

Shënjtorët

Duket kanë shkuar në qiej.MIQTË


U mblodhën

Miqtë e vjetër, kujtimet…

Ylberi i sinqertë i miqësisë

Ngrihet e shkëlqen

Nëpër qiejt e viteve

Dhe zbret

Gjer në gotat me verë.


Kozma Gjergji.

167 views3 comments

3 Comments


Kozma Gjergji
Kozma Gjergji
Dec 29, 2020

Ndjehem tepër i përkëdhelur e i prekur nga vlerësimet e larta që më bëhen prej një krijuesi të shquar e miku të veçant si MYSLIMI. Dhe i nderuar se e kam patur model. Më përgjasohej me majëmalet e bardha që kurrë s'i arrin dot ndotja.

I dashur Myslim, përcilli dhe Valit e më të dashurve urimet më të përzemërta të mia e Natashës për Vitin e Ri 2021.


E shumërespektuara znj.Anabel! Të falenderoj me mirënjohje për mendimet mjaft interesante, që shpesh e kanë zgjeruar gjeografinë e kuptimeve e ndjesive të krijimeve. 2021

qoftë viti i legalizimit të të gjitha dëshirave dhe gëzimeve tuaja. Me konsideratë, Kozmai.


Tungjatjeta i dashuri z.Athanasi! E thua shumë bukur që krijimet d…

Like

sotir.mimi
sotir.mimi
Dec 29, 2020

Xingografia:

Në pemën e vitit të ri, 2021 rrethuar me brengat jo ndjellamirë

të këtij Coronovidi-19, vijnë natyrshëm e zënë vënd dhjetë

poezitë e tua si aforizma, miku ynë-Kozma, të cilat i japin dritë

stolisjes monotone si e vetmja kartolinë voltaike për të çuar

buzën në gaz dhe si motiv për të ngrijtur gotat me verë.

Uroj t'a kalosh familjarisht GËZUAR VITIN E RI 2021 dhe . . .

krijimtari të bollshme!

Xing./Athinë!


Like

Pas tregimeve, z. Gjergji me befasoi me ciklin e mrekullueshem antologjik, ku nje poezi eshte me e bukur se tjetra, jo vetem per mjeshterine e te shkruarit, per vibracionet muzikore, por edhe per mesazhet universale qe na percjellin... Keshtu ka qene gjithmone Kozmai, edhe ne rinine e hershme. Fjalepake dhe bukurishume. Faleminderit per kenaqesine estetike qe me dhate me kete cikel poetik. Qofte dhe per te tjere...Suksese te tjera. Gezuar e per shume vjet FESTAT. Te perqafoj me mall, Myslimi.

Like

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page