top of page

Dhe mirë që e kemi mbështetjen e SHBA-ve


Kim Mehmeti

“Me burrështetasit që kanë shqiptarët, edhe SHBA-ja nuk e ka të lehtë t’i ndihmojë ata. Për shembull, me qeverinë ‘Koti’ dhe me Presidentin që ka, Kosova edhe nuk mund të arrinte asgjë më shumë nga ajo që arriti në Uashington. Siç nuk mund ta shmangte as pezullimin e kërkesave për anëtarësim në organizatat ndërkombëtare si dhe, anëtarësimin e saj në ‘Mini Shengenin Ballkanik’, që është një ‘federatë’ e re ballkanike, me kryeqendër Beogradin.Dhe mirë që e kemi mbështetjen e SHBA-ve, por le të mos jemi shumë euforik: popujt e vegjël janë ‘top’ me të cilin lozin më shumë ‘lojtarë’ të mëdhenjë të kësaj bote. Ndërkohë duhet thënë: o burra, fat për Kosovën që u penguan lobistët shqiptarë për ‘korigjimin’ e kufijve të saj! Dhe urime Kosovë, që u bëre faktor i rëndësishëm për stabilitetin e Lindjes së Mesme!” (Kim Mehmeti)

34 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page