top of page

DASHURISËO perëndeshë e gjithëpushtetshme

e universit mashkull-femër!

Bëj c'të duash me veten time

jam instrumenti yt i verbër.


Në jetë më solle kaq shumë dhimbje

dhe shqetësime pa mbarim

po s'jam ankuar kundër teje

as me gojë e as me shkrim.


Të jam nënshtruar e të nënshtrohem

gjersa në botë të jem i gjallë

ndën pushtetin tënd të përbotshëm

më pëlqen të jem skllav


Ma ktheve gjuhën në përcartje

më bëre plak me shpirt fëmijë

herë më hodhe qefinin krahëve

herë më ngrite gjer në yje.


Më hidh në zjarr, në det, në ferr!

Më hidh në baltë, më hidh në hon!

Vec të lutem mos më lër...

në atë vend ku ti mungon!

21 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page