top of page

Dashuria zbriti në Krishtlindje


Christina Rossetti

Dashuria zbriti në Krishtlindje

Christina Rossetti


Dashuria zbriti në Krishtlindje,

Duaje të këndshme bukuroshe, Dashuri Hyjnore;

Dashuria lindi në Krishtlindje,

Ylli dhe engjëjt dhanë shenjën.


Adhurojmë ne Hyjninë,

Dashuria e Mishëruar, Dashuria Hyjnore;

Adhurojmë ne Jezusin tonë:

Por me çka për shenjë të shenjtë?


Dashuria do të jetë shenja jonë,

Dashuria bëhet e jotja dhe dashuria bëhet e imja,

Dashuri për Zotin dhe të gjithë njerëzit,

Dashuria për lutjen dhe dhuratën dhe nënshkrimin.

(përktheu: F. Terziu)


Sqarim: Christina Georgina Rossetti (5 dhjetor 1830 - 29 dhjetor 1894) ishte një poete angleze që shkruajti poezi romantike, devocionale dhe për fëmijë. "Goblin Market" dhe "Mos harroni" mbeten të famshëm. Ajo gjithashtu shkroi fjalët e dy këngëve të Krishtlindjeve të njohura mirë në Mbretërinë e Bashkuar: "Në mesin e dimrit të zymtë", vendosur më vonë nga Gustav Holst dhe nga Harold Darke, dhe "Dashuria erdhi poshtë në Krishtlindje", gjithashtu vendosur nga Darke dhe nga kompozitorë të tjerë. Ajo ishte një motër e artistit dhe poetit Dante Gabriel Rossetti dhe paraqitet në disa nga pikturat e tij.

16 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page