top of page

#Covidiotët e vërtetëAta që nxitojnë të denoncojnë të tjerët shpesh zbulojnë paditurinë e tyre.


Më shumë se 500,000 Britanikë kanë nënshkruar të jenë vullnetarë të NHS për të ndihmuar njerëzit e prekshëm përmes epidemisë së koronavirusit, duke shkatërruar një objektiv të paramenduar prej 250,000 në vetëm 24 orë. Është një kujtesë e mirëpritur se sa njerëz të mirë kemi dhe se sa njerëz të mirë janë të gjithë që e kuptojnë këtë, dhe ne kemi nevojë për të jo thjesht si fjalë, por si një angazhim human e i gjallë. Ditët e fundit ju do të kërkoni “falje” sepse mendoni se ne të gjithë jemi idiotë të pamatur, që nuk po e marrin seriozisht këtë virus, sepse thjesht jemi shumë të trashë ose shumë egoistë për t'u kujdesur. Të paktën, ky ka qenë mesazhi i pompuar nga mjaft të vetë të rëndësishëm që shfaqet si specialistë të sprovuar tek rrjeti i mediave sociale. Shkrues, poetikë, shkrimtariatë, armatë e madhe politikologësh, kritikologë, demagogë e gjithëfarëllojëlogësh janë bërë më të bezdishmit. Shkurt covidiotë. "Covidiotë" është monedhë e shëmtuar që është përdorur për të turpëruar këdo që disa lloj marramendës mendojnë se populli ka gabuar. Ne mund të mos jemi, në mbarëvajtjen e shumë mediave, në një mbyllje të plotë të stilit kontinental, në të cilin policia po kërkon letra dhe ushtarë të ulen në çdo cep të rrugës, por jemi njerëz që e kuptojmë se jeta është ajo që na mban në front, ajo që na jep forcë dhe na bën të gjallë. Por ne të paktën kemi denoncime publike dhe thithje, përmes një ushtrie të inteligjentit që funksionon në smartphone, i gatshëm për ta papaguar dhe turpëruar këdo që ka shumë rrotullime në karrocën e tij ose distancë shumë të vogël midis vetes dhe vrapuesve të tjerë në park. Këta janë ata që gjithnjë shohin punë e Tjetrit. E vetja, nëse do të quhej punë kurrë nuk ekziston si e keqe. E keqja është vetëm tek Tjetri. Ne zbatojmë vetëm ligjin dhe ligji është ai që na disiplinon.

Në ditët para se të vinte bllokimi, pati sigurisht disa shenja shqetësuese se mesazhet e qeverisë rreth distancimit shoqëror nuk po i kalonin në disa qoshe. Imazhet e hipsters në hipokrizë në tregun e luleve Columbia Road, dhe njerëzit që u futën në Tube, hapën rrugën për më shumë veprim drakonian. Por kjo do të zgjaste më shumë sesa do të dëshironim për një ndryshim drastik në mënyrën e funksionimit të shoqërisë dhe se si silleshim të gjithë, vështirë se do të ishte befasues. Dhe në shumë raste tërbimi është drejtuar padrejtësisht.

Piers Morgan, i cili aktualisht është në elementin e tij të kërrusur, ka rënë në ‘morons’ për ditë. ‘Askush nuk ka nevojë të shkojë në ndonjë vend turistik. Askush nuk ka nevojë të shkojë në grupe dhe të varet për të pirë verë nëpër parqe. Po, ata janë të gjithë moron, ”tha ai të hënën në mëngjes të Mëngjesit të Mirë. Shumë prej njerëzve të fokusuar duke ecur përgjatë fronteve të detit ose në parqe në fundjavë do të ketë qenë vetëm duke u përpjekur për të shijuar diellin e pranverës duke mbajtur distancën e tyre. Prapëseprapë, të gjithë u bënë një njollë e padiferencuar e kovidiocisë.

Por, në nxitimin e tyre për gjykim, shumë njerëz po zbulojnë paditurinë e tyre. Është kjo e thjeshtë. (Në qoftë se nuk jeni një punëtor kryesor thelbësor, p.sh. personeli i NHS) * kjo * është se si ju duket harta e Tube. Kjo nuk është e vështirë për të kuptuar, a është ajo? ', Ka cicëruar një autor i transportit, me një fotografi të një harte bosh. Por shtypjet në Tube këtë javë ka shumë të ngjarë të jenë bërë nga ata punëtorë kryesorë, njerëz që nuk kanë punë në media dhe ende duhet të hyjnë në punë, të cilët janë përballur me një shërbim të zvogëluar çmendurisht, duke shkaktuar turma.

Ky refleks nuk ka të bëjë me shtytjen e njerëzve të bëjnë përpjekjen e tyre për të penguar përhapjen e virusit. Bëhet fjalë për njerëz që krijojnë një imazh të bashkëqytetarëve të tyre të trashë për ta bërë veten të ndjehen të virtytshëm moral. Kjo është arsyeja pse shpesh nuk ka sens të proporcionit. Një video duke bërë raundet dje tregoi se policia shpërndau me zemërim njerëzit që po bënin diell në Bush Green. Se të gjithë dukej se ishin të vendosur larg nga njëri-tjetri, nuk dukej aspak e rëndësishme. Këtu ishin më shumë moronë të papërgjegjshëm për t'u ndezur në mediat sociale.

Lehtë, subgjenera më kurioze e gjithë kësaj është tëeeter i gjithë personave që shkojnë në parkun e tij / saj lokal dhe marrjen në pyetje me njerëzit e tjerë që janë atje. Meqenëse qeveria e bëri të qartë, ne nuk duhet të përzihemi me njerëz jashtë shtëpisë sonë, madje edhe jashtë njohjes, një element i gjumit dhe leximit të mendjes tani është zhdukur. Dje një bigëig i BBC-së vërejti 'si dukej një djalë me trajnerin e tij personal' në nje park. Ai pranoi se ata mund të kishin qene së bashku, por përfundoi se nuk ishte e mundshme. Kjo nuk është sjellje normale.

86 views0 comments

Comentários


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page