top of page

Chelsea konfirmon kontratë të re pesë-vjeçare për Armando BrojaChelsea konfirmon kontratë të re pesë-vjeçare për Armando Broja


Chelsea ka konfirmuar që sulmuesi Armando Broja ka nënshkruar një kontratë të re pesë-vjeçare me klubin. Athletic dha lajmin për marrëveshjen e re afatgjatë të Broja të Shtunën, në atë që është një nxitje e madhe për Chelsea. 19-vjeçari filloi mirë para-sezonin. Ai shënoi një nga golat në fitoren 6 -1 të Chelsea ndaj Peterborough United në miqësoren e tyre të parë të verës, e cila u zhvillua me dyer të mbyllura në terrenin e klubit të Shtunën.

Tammy Abraham dhe Christian Pulisic ishin gjithashtu në fletën e shënimit në atë ndeshje, me Hakim Ziyech që shënoi një hat-trick në pjesën e dytë.

Çfarë është thënë?

Pas nënshkrimit të marrëveshjes, Broja tha: “Unë jam me të vërtetë i ngazëllyer që po nënshkruaj një kontratë të re me Chelsea. “Pasi kam ardhur përmes Akademisë këtu ishte një moment i veçantë për mua që të bëja debutimin në ekipin e parë vitin e kaluar, para se të fitoja përvojë të mëtejshme në huazim në Vitesse sezonin e kaluar. "Unë dua të ndërtoj mbi këto baza dhe me të vërtetë pres që të përparoj dhe të bëj një ndikim në Chelsea në vitet që vijnë".


Si mendohet për Brojan tek Chelsea?

Besohet se Broja vlerësohet shumë nga trajneri Thomas Tuchel dhe po i jepet një mundësi për të provuar se mund të jetë pjesë e skuadrës së ekipit të parë për fushatën e ardhshme. Broja është një nga talentët më të mirë të rinj për të dalë nga akademia e Chelsea dhe i impresionuar si huazim në Vitesse Arnhem sezonin e kaluar, duke shënuar 10 gola në 30 paraqitje (nga të cilat vetëm 21 ishin nga fillimi). Një tjetër shenjë se karriera e Broja është në rritje është fakti që ai tashmë është aktivizuar gjashtë herë nga Shqipëria, njëra prej të cilave erdhi kundër Anglisë në Mars.

A është kjo një nxitje për Chelsea?

Koha e kontratës së Broja siguron mbetet një ngritje e mirëpritur për klubin, me të ardhmen e të rinjve të tjerë të lartë në dyshim ose tashmë në lëvizje.

Mbrojtësi Marc Guehi ka rënë dakord të bashkohet me Crystal Palace, ndërsa Lewis Bate, Valentino Livramento dhe Myles Peart-Harris nuk kanë rënë dakord për zgjatjen e kontratës dhe janë stërvitur me U-16. Dynel Simeu është vendosur të bashkohet me një klub të Premier League javën e ardhshme.

A do të jetë Broja pjesë e ekipit të parë?

Broja ende mund të largohet potencialisht i huazuar, por me Chelsea që kërkon të shesë Abrahamin këtë verë, shqiptari mund të trashëgojë vendin e tij në skuadrën e të rriturve të Tuchel. Chelsea është në kërkim të një sulmuesi të ri, por interesi i tyre i fortë për Erling Braut Haaland ende nuk ka dhënë fryte me Borussia Dortmund duke këmbëngulur se ai nuk është në shitje.

45 views0 comments

Comentarios


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page