top of page

Bukuria e thjeshtësisëMbreteresha Elisabet II vdiq 96 vjece , mbreteroi 70 vjet . Perpara nje viti vdiq burri i saj , ne moshen 100 vjec .Jete te bardha mbreterore ! Keto probleme trajtuan gjithe mediat boterore , ne dy pjeset e para te Shtatorit 2022 .

Eshte rrast unikal mbreterimi 70 vjecar , i Komunielthit , qe kap po thuaj gjysmen e Universit . Mbreterimi i ketij makroshteti eshte nga punet me te veshtira , qe mund te perballoi drejtusi i shtetit. Vetem te njiofesh , me ngjarjet e dites , perben nje dite pune te ngarkuar intelektuale . Por per Kryetarin e shtetit , nuk eshte , vetem njofja e situates . Ketu vetem fillon puna . Mbas kesaj njohje , te perditeshme , fillojne gjykimet , krahasimet , ballafaqimet dhe ndryshimet e mundeshme . Kryetaret e shteteve , pesojne amortizim mendor te perditshem .

Te tilla ngarkesa nuk i ka pasur asnje kryetar shteti , jo vetem bashkekohes i Mbreterishes , por dhe as do te kete nje rrast te tille , ne historine e arthme te Planetit .

Pervec sa lexoja ne shtyp , ndiqja emisionet ne TV. Te gjithe , per kete ngjarje , ishin te perkushtuar . Mbreteresha e vdekur , u mbajt 15 dite , ne konservim shume te shtrenjte , besoj per te realizuar homazhe nga ish kolonite , qe sot quhen Komunielth .

Natyrisht eshte respektuar , me perpikmeri ligji protokoll i shtetit , qe ne shume pikpamje eshte ndryshe nga shtet e tjere . Mbretrit e sotem , kane rrol honorifik . Pushtet legjislative i perkasin parlamenteve te zgjedhur me vote . Mbreterit kane rrolin e baballareve te Kombit . Kjo eshte arsyeja e dhimbjes se madhe , qe shkaketoi vdekja e kesaj Meme te kombit me te madh dhe me te civilizuar te Botes . Une jam pjestjar i kesaj dhimbjeje .

Sot eshte 20 Shtator . Varrimi u realizua , dje. Shtypi thote se u hap kasaforta mbreterore e varrimit . Atje ishte dhe i shoqi i saj , ne Kishen Shen Gjergj . Stolite e Mbretereshes dhe rubinet , perbejne miliona $ , ndersa per varrimin , thuhet se ka kushtuar neto 4 Miliard $ . Varrimi eshte perballuar nga buxheti , simbas shtypit dhe nuk mund te jete ndryshe .

Ne diten e varrimit , moren pjese 500 kryetare shtetesh , ne krye te te cileve , ishte Presidenti Bajden .

Pervec procesionit civil , pati procesion ushtarak , te organizuar ne njesi speciale , per kete eveniment . Ky procesion e percolli , gjat gjithe rruges. Meshkujt e Pallatit , te tere veshur ushtarak , me dekorata dhe nishane te ish luftrave . As eshte pare as eshte degjuar nje ceremoni e tille varrimi , per c’do personalitet boteror .

Jeta e Mbretereshes , ka kaluar e tere ne Pallatin mbreteror britanik , qe nuk ka te dyte ne bote dhe ka disa redizidenca mbreterore , sic e meriton tirulli i trasheguar me breza . Ne dispozicion te Mbretereshes , ishin 500 sherbetore .

Informacioni mediatik , per vdekjen dhe varrimin e Mbretereshes , ishte shume me i ngjeshur ne shifra , se sa shenova , me siper, por po mjaftohem me kaq te dhena , te kuptohet se cili eshte Pallati mbreteror londinez dhe si jetojne njerzit , brenda tij , qe i japin jete atij Pallati , ku kane nisur historite e kombit .

Ne nje gazete pashe se Australia dhe Jamajka , po bejne perpjekje ligjore , qe te mos njohin Mbretin aktual Charl dhe mbreterreshen Camela . Kjo deshire e tyre , pritet te kaloi ne nje referendum te shtetit , qe ata drejtojne , brenda Komunielthit . Ne se vertet do te ndodhi kjo ngjarje , perben nje lajm te mire , drejt reformimit te ketij ish shteti multi kolonial.

Mendimi im shkon dhe me larg , duke ruajtur modestine , me perulje te ndergjegjeshme . Njerzit kopetente , duke filluar nga Mbreti , me Mbretereshen te ndermarrin nisma , per reformimin e pallatit dhe e kufizimit te pronave te pa nevojshme te Pallateve mbreterore . Ne kete kuader duhet te reduktohen teperimet , qe i lejon protokolli , per te drejtat e familjes , deri te ceremonite e varrimit . Nuk jane te kohes ato diamante dhe rubine , ne prone te nje njeriu , kur duhet t’i perkasin thesarit te shtetit Britanik . Ceremonite e varrimeve te ish Presidenteve amerikane, kane qene madheshtore por fare te pa kushtushme .

Britania , ka kohe , qe nuk eshte shtet kolonial . Ne kete rruge te zhvillimit , ka merite te posacme , familja mbreterore dhe Mbreteresha e ndjere , Elisabeth II. Kjo etape , duhet te quhet e mbyllur .

Modele te pallateve shteterore racionale , nuk eshte vetem Shtepia e Bardhe , por dhe Pallatet e Mbreterive konstitucionale te Europes.Thjeshtesia , per aq sa mundet te lejohet , eshte motivi , nga ku buron bukuria , por dhe forca e shtetit , qe besohet te jete me i manovrushem . Une flas , per aq sa gjykoj , si nje pike , ne oqeanin hapsinor , ku jam . Keto probleme i njohin dhe do t’i gjykojne te zotet e punes dhe keshilltaret e tyre , nga te cilet pret te mesoi Bota mbare , pa u cenuar autoriteti i shtetit britanik .

Shteti britanik , i ka prire perparimit dhe zhvillimit boteror . Ne praktiken e globalizmit , po tregon perfeksionim te pa nderprere ekonomiko-shoqeror edhe pas Brekx-it . Jane krejt pa baza filozofite dekadente te kohes , se gjoja Londra eshte qendra e Illuminaiitit . Londra ka qene dhe do te mbetet kryeqyteti nga ku shkelqen Oxfordi , i pa konkurushem , per dije shkencore , ne te tera fushat e jetes .


Illo Foto , Studjus , ne NY – Shtator 2022


12 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page