top of page

Britanikët mund të rezervojnë pushimet në Spanjë nga korriku pasi karantina 14 ditore "ka të ngjarë


Britanikët mund të rezervojnë pushimet në Spanjë nga korriku pasi karantina 14 ditore "ka të ngjarë të pezullohet"

Miliona Britanikë ende shpresojnë të kenë një pushim veror këtë vit


Për shkak të pandemisë koronavirus nuk ka të ngjarë që Britanikët të jenë në gjendje të shkojnë jashtë vendit për një pushim veror këtë vit. Sidoqoftë, ministri i turizmit në Spanjë ka thënë tani që turistët e huaj mund të rezervojnë pushimet në Spanjë nga korriku.

Reyes Maroto i tha radiostacionit lokal Onda Cero se vetë-karantina dy-javore e vendit për udhëtarët e huaj ka të ngjarë të pezullohet deri atëherë, raporton The Mirror.

Ajo tha: "është krejtësisht koherente të planifikoni pushimet verore për të ardhur në Spanjë në korrik."

Aktualisht, Zyra e Jashtme dhe Komonuelthi këshillon kundër gjithë udhëtimit, por thelbësor. Pra, për momentin Brits ende nuk mund të udhëtojnë jashtë vendit për një largim.

Spanja e varur nga turizmi është një nga vendet më të goditura në botë nga koronavirusi, por gradualisht po lehtëson një bllokim të rreptë edhe pse ka mbajtur një karantinë për vizitorët në mënyrë që të parandalojë një valë të dytë të infeksioneve.

Komente të zonjës Maroto vijnë nga mbrapa e Kryeministrit të Spanjës duke i thënë botës se vendi i tij do të ishte i hapur për një sezon turistik këtë verë me rihapjen e kufijve.

61 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page