top of page

Britania ka të ngjarë të ketë nivelin më të lartë të vdekjeve në Evropë prej koronavirusit, thotë ..


Britania ka të ngjarë të ketë nivelin më të lartë të vdekjeve në Evropë prej koronavirusit, thotë eksperti


Do të vijnë më shumë valë të Covid-19, është paralajmëruar nga Komiteti i Shëndetit

Britania do të përballet me “valë të mëtejshme” të koronavirusit dhe ka të ngjarë të ketë nivelin më të lartë të vdekjeve në Evropë, sepse qeveria ishte “shumë e ngadaltë” për të vepruar, paralajmëroi një mjek kryesor. Profesori Anthony Costello, nga Instituti i Kolegjit Universitar për Shëndetin Global në Londër, i tha një komisioni të deputetëve se "realiteti i ashpër" është se "ne ishim shumë të ngadaltë me një numër gjërash".

“Nëse do të shtypim zinxhirin e transmetimit të këtij virusi në fazën tjetër, të gjithë shpresojmë se bllokimi kombëtar dhe distanca shoqërore do të sjellin një shtypje të madhe të epidemisë deri më tani - por do të përballemi me valë të mëtejshme,” tha ai.

“Dhe kështu, ne duhet të sigurohemi që kemi një sistem në vend që nuk mund të bëjë vetëm një numër të caktuar testimesh në laborator, por ka një sistem në nivel qarku dhe komuniteti.”

Prof Costello, duke i dhënë prova Komitetit të Shëndetit dhe Kujdesit Social të Commons, tha që “nuk duhet të kërkojmë fajin në këtë fazë”, por se “ne mund të sigurohemi që në valën e dytë nuk jemi shumë të ngadaltë”.

"Kështu që të gjithë po punojnë me të vërtetë mirë, ne po bëjmë gjithçka që mundemi, por stafi është vërtet i shqetësuar."

Dhe Dame Donna Kinnair, shefi ekzekutiv i Kolegjit Mbretëror të Infermierisë, i tha komitetit se punëtorët e sëmurë të NHS janë duke u detyruar të shkojnë dy orë larg për t'u testuar.

Ajo nxiti: "Ne kemi nevojë për një drejtim vërtet të qartë se si mund të kemi qasje në testime si në SHPK, por më shumë për kujdesin shoqëror, sepse ata nuk kanë të njëjtën infrastrukturë si NHS."

Ndërkohë:

- Kryetari i Bashkisë së Londrës Sadiq Khan i kërkoi qeverisë të ndryshojë këshillat e saj në publik për mbajtjen e maskave ​​për fytyrën për të luftuar përhapjen e virusit.

- Sekretari i Transportit Grant Shapps tha se ai nuk do të rezervonte një pushim veror "në këtë pikë".

- Ministri i Parë i Skocisë, Nicola Sturgeon tha se ajo do të devijonte nga masat e mbylljes së qeverisë së MB, nëse këshilltarët e saj i thanë asaj se ishte në interesin më të mirë të vendit të saj.

Prof Costello tha se ai nuk ishte "i sigurt që na duhen 100,000 teste në ditë në realitet nëse mund ta zvogëlojmë këtë epidemi" dhe se ishte "më e rëndësishme të kemi sistemet". "Si po ristrukturojnë ata ekipet e shëndetit publik? A kanë ato plane në vend? A do të kenë nevojë për vullnetarë shtesë, për shembull? "

Ai gjithashtu sugjeroi ofrimin e stimujve për 10% të popullatës për të qëndruar të izoluar social në mënyrë që ekonomia të shkojë përsëri ku duhet.

"Ne duhet ta marrim ekonominë dhe nëse kjo do të thotë të mbyllim 10% të popullsisë sonë, madje edhe t'u japim atyre stimuj për të qëndruar në karantinë dhe me aplikacione dixhitale për të ndihmuar në monitorimin e simptomave të tyre dhe t'u japin atyre mbështetje, kjo është mënyra për ta mbajtur me të vërtetë këtë derisa të marrim një vaksinë dhe imunitet të sigurt të tufës."

33 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page