top of page

Bluza e bardhë...


Bluza e bardhë....


Le të ishte qiell janari me ngjyrë gri

Rrugës shikoje njerëz që nxitonin për diku,

Hapat ndiqnin njëra- tjetrën si për çudi

Pa dashur mendja fluturonte kuturu.


Ishte ditē me pak diell që të jepte jetë

Janarët na sjellin vetëm ditë gri,

Dhe në shpirtat e njerzve si për çudi

Korrniza dritaresh dukeshin kortezi.


Po ju o njerēz me shpirtë të coptuar

Në sportele spitalesh ndaloni aty,

Ajo bluzë e bardhë bën edhe dredhi

Frymon nē çast sa edhe bën çudi!?


Tē lutem mos prek telin e shpirtit

Dhe vdekjes i thotē largohu prej aty,

Njē lot pikoi e ra nē gotē qelqi

Dhe bluza e bardhē i buzēqeshi ditēs gri.

33 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page