top of page

Bllokimi do zbutet për të lejuar të takohemi miq dhe familje jashtë


Bllokimi do zbutet për të lejuar të takohemi miq dhe familje jashtë


Por do të na lejohet të takohemi vetëm në grupe të vogla


Kufizimet e bllokimit mund të lehtësohen për aktivitetet në natyrë, zyrtarët kanë treguar ndërsa numri i vdekjeve të deklaruara në Mbretërinë e Bashkuar nga koronavirusi ia kaloi atij në Itali. Pika e rëndë u arrit kur shifrat zyrtare treguan se numri i të vdekurve ishte më shumë se 32,000 dhe analiza nga agjensia e lajmeve PA gjeti të paktën 140 NHS dhe punëtorët e kujdesit kanë humbur jetën e tyre.

Pavarësisht rritjes së kostos njerëzore të pandemisë, ministrat janë të sigurt se Britania e Madhe ka kaluar kulmin e shpërthimit dhe kanë filluar hartimin e planeve për heqjen eventuale të kufizimeve të vendosura për të ndaluar përhapjen e koronavirusit.

Downing Street tregoi se "lehtësimet" po merreshin parasysh - së bashku me forcimin e mundshëm të rregullave në fusha të tjera.

Kufizimet ekzistuese të bllokimit pritet të mbeten në vend pas një shqyrtimi të provave që do të kryhen deri të enjten, por Boris Johnson pritet të përcaktojë një "udhërrëfyes" të hapave të ardhshëm më vonë gjatë javës.

23 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page