top of page

Ambasadorët e SHBA-ve, BE-së, Gjermanisë, Francës dhe Anglisë reth 75 minuta në selinë e PD-së


Ambasadorët e SHBA-ve, BE-së, Gjermanisë, Francës dhe Anglisë reth 75 minuta në selinë e PD-sëNjë ambasadë është baza për misionin diplomatik të një vendi jashtë vendit, që do të thotë të gjitha marrëdhëniet politike, kulturore dhe sociale midis shteteve. Ambasada përfaqëson vendin dhe kreun e shtetit të saj, së bashku me politikat e saj, në një vend pritës të huaj të të cilit ata mbajnë një rezidencë qeveritare dhe territorin e tyre sovran. Një ambasadë drejtohet nga një ambasador, i cili përfaqëson drejtpërdrejt kreun e shtetit të vendit të tij, i cili kryen dhe sheh biznesin në emër të tyre. Një president, ose kryeministër emëron ambasadorët e tyre që ata e shohin të arsyeshëm për të përfaqësuar siç duhet vendin e tyre, kjo përzgjedhje e personelit ka një rol të madh në pozicionin e një vendi dhe imazhin e ambasadës së tij. Ambasadori ka përgjegjësinë të mbajë dhe të rrisë marrëdhëniet me vendin pritës, ndërkohë që merr informacion kyç dhe raporton në vendin që përfaqëson. Ambasadorët kanë gjithashtu përgjegjësinë për të mbrojtur dhe ofruar informacion dhe ndihmë për qytetarët e vendit të tij jashtë vendit.

Ambasada portretizon një rol miqësor dhe bashkëpunues brenda shtetit pritës, nëpërmjet ndërveprimit me qeverinë vendase dhe organizata të ndryshme të tjera dhe parti të pavarura. Në varësi të asaj se sa mirë është ekzekutuar, kjo ose mund të forcojë ose dobësojë marrëdhëniet dypalëshe të një vendi me pritësin dhe marrësin e tij, me shpresë, të parën. Me shpresën për të promovuar një imazh pozitiv dhe për të ndërtuar marrëdhënie miqësore, ambasadat përfshihen rregullisht në punë që promovojnë imazhin e vendeve të tyre dhe dëshirojnë për bashkëpunim dhe stabilitet të vazhdueshëm/rritur. Ata mund ta bëjnë këtë përmes mediumeve të ndryshme. Ambasadat shpesh ofrojnë mbështetje për organizata të ndryshme joqeveritare, biznese, shkolla dhe organizata të tjera që ata i shohin të përshtatshme dhe të pëlqyeshme për misionin e tyre në ambasada.

Kjo e fundit bëri të qartë praninë e disa ambasadorëve të shteteve Perëndimore në selinë e PD-së duke bërë publik një takim me kryetarin e PD-së Lulzim Basha, dhe stafin e tij. Mediat njoftuan se ka zgjatur rreth 75 minuta takimi mes ambasadorëve të akredituar në Tiranë me kreun e PD-së Lulzim Basha. Në këtë takim në selinë e PD ranë në sy me praninë e tyre ambasadorët e SHBA-ve, BE-së, Gjermanisë, Francës dhe Anglisë. Ata sipas fotografive shihet të jenë pritur nga nënkryetarja Jorida Tabaku dhe sekretari i përgjithshëm Gazmend Bardhi. “Ardhja e ambasadorëve në selinë e PD, për të takuar Lulzim Bashën, është bërë me kërkesë të tyre,“ është thënë nga të pranishmit. Po kështu burimet bëjnë me dije se u ofruan të vinin në përgjigje të disa zërave që thonë që ambasadorët mbështesin lëvizjen e Berishës.

Takimi vjen pas situatës së krijuar në PD dhe përplasjes mes Sali Berishës dhe Lulzim Bashës.

Një situatë kaotike u krijua dje në PD, pasi ish-kryeministri Sali Berisha me 29 anëtarë të Komisionit të Rithemelimit të PD të dalë nga Kuvendi i 11 dhjetorit zhvilluan një mbledhje në seli ku u zgjodhën komisionet që do të merren me referendumin e paralajmëruar me anëtarësinë për shkarkimin e Lulzim Bashës. Sali Berisha e Lulzim Basha shkëmbyen akuza të rënda gjatë pasdites.43 views0 comments

コメント


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page