top of page

Albian Ajeti: Do të bëj gjithçka për të marrë minutat e mia në fushë


Albian Ajeti: Do të bëj gjithçka për të marrë minutat e mia në fushë

Sulmuesi ndërkombëtar i Zvicrës, West Ham United, Albian Ajeti, thotë për whufc.com trashëgiminë e tij krenare të shqiptarëve kosovarë, është i gjithë motivimi që i duhet për të pasur sukses ...

Përgjatë viteve 1990, rajoni ballkanik i Evropës Juglindore u shkatërrua nga lufta dhe vuajtjet.

Rreth 140,000 njerëz u vranë gjatë një seri konfliktesh etnike dhe luftërave të pavarësisë, të cilat përfundimisht çuan në shpërbërjen e vendit të njohur si Jugosllavi.

Për më tepër, rreth katër milion njerëz të të gjitha etnive ishin shpërngulur nga shtëpitë e tyre, me shumë duke ikur nga gjakderdhja dhe duke vazhduar jetën e tyre jashtë shtetit.

Ndër ata që do të niseshin ishin Afrim dhe Sylbije Ajeti, të cilët u larguan nga qyteti etnik shqiptar Poduvejo në pjesën veri-lindore të Kosovës moderne, i cili ra nën sulm nga forcat serbe në 1998.

Si mijëra shqiptarë të tjerë të Kosovës, Ajetis u zhvendos në sigurinë e Zvicrës, duke u vendosur në qendër të Bazelit, një qytet piktoresk i vendosur në kufijtë me Francën dhe Gjermaninë në brigjet e lumit Rhine. Atje, çifti rriti tre djemtë e tyre, Arlind dhe binjakët Adonis dhe Albian.

"Kur ne ishim vërtet të rinj, ne u transferuam në Zvicër, para Luftës së Kosovës [në 1999] dhe atje shkova në shkollë, në akademi dhe fillova futbollin tim," shpjegoi Ajeti. "Pra, familja ime dhe unë u rritëm së bashku në Zvicër.

“Ishte për shkak se nuk ishte e mundur të jetonte më në Kosovë. Nëse imagjinoni si ishte gjatë luftës, ishte e pamundur të qëndroni në vendin tonë, kështu që njerëzit janë zhvendosur në Zvicër ose në shumë vende të ndryshme.

"Për mua, ishte shumë e lehtë të rritesh në Zvicër. Unë mendoj se ishte më e vështirë për prindërit e mi, pasi ata erdhën në një moshë kur nuk ishte aq e lehtë të mësosh gjëra të reja. Unë erdha me vëllezërit e mi kur ishim vërtet, me të vërtetë të rinj, kështu që ishte mjaft e lehtë të rritesh me shkollimin, gjuhën dhe futbollin, kështu që nuk ishte aq e vështirë për mua. "

Midis atyre familjeve të tjera ishte ajo e ish-mesfushorit të West Ham United, Valon Behrami, i cili ishte pesë-vjeçar kur u largua nga qyteti kosovar i Mitrovicës dhe u vendos në fshatin zviceran të Stabio dhe është një 'mik shumë i mirë' i Ajetit, si si dhe ato të Xherdan Shaqirit të Liverpool-it dhe Granit Xhaka të Arsenalit.

18 views0 comments

留言


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page