top of page

A THA TË VËRTETËN AT GJERGJ FISHTA?Duke qenë njohës i thellë i rrethanave gjeo-politike, Fishta ishte i bindur se shtetet e korruptuara të Evropës po e digjnin kombin shqiptar, me qëllim për të kënaqur orekset e shteteve sllave dhe me qëllim për ta dënuar një komb të tërë, asokohe kombin me numrin më të madh të banorëve në Ballkan. I pavdekshmi Fishta kishte derdhur tërë mllefin e pezmin, ku tjetër veç te shkaktari kryesor i katrahurës shqiptare, te Fuqitë e Mëdha të Evropës e botës...
Uh! Evropë, ti kurva e motit! Që i re mohit, besës së Zotit! Po, á ky asht sheji i qytetnisë? Me da token e Shqypnisë, Për me mbajt klyshtë e Rusisë

Po ti a kshtû sod na i perligje Njata burra qi m’kto brigje Per tý vehten bâne flije Kur ti heshtshe prej ligshtije?

Nga "Lahuta e Malcis"

27 views0 comments

コメント


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page